Błękitny fin de siècle Justyny Bajdy zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i sztuki. Historia znaczenia koloru i jego użycia jest pretekstem do przyjrzenia się wybranym dziełom Gabrieli Zapolskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego, w których twórczości błękit zaznaczył się wyraźnie.
Autorka zwraca szczególną uwagę na kobiety uwikłane w rozmaite relacje międzyludzkie, których kontekstem kulturowym jest panująca moda oraz estetyka przedmiotów użytkowych. Nie brakuje też odniesień do znanych europejskich projektantów czy takich symboli luksusu, jak warszawski Dom Mody Bogusław Herse. Elegancja, erotyzm, sztuka i literatura łączą się w tej monografii w barwną mozaikę. To spotkanie z ludźmi, którzy w błękicie odnajdywali inspirację, wyraz artystyczny i manifest swojej epoki. Opowieść o świecie, który – wydaje się – nie mógł bez błękitu istnieć.
W książce zamieszczono blisko sto ilustracji prezentujących wykorzystanie koloru niebieskiego w sztuce i literaturze na przełomie wieków. Ponadto, znalazły się w niej słownik francuskich nazw pigmentów i ich odcieni, terminów związanych z modą oraz wyjaśnienia symbolicznego znaczenia kwiatów. Na wewnętrznej stronie obwoluty czytelnik odkryje wzornik kolorów pokazujący różnice między błękitem kwiatu cykorii, błękitem upierzenia jaskółki, błękitem królewskim, mórz południowych i kilkudziesięcioma innymi.
Już teraz możecie stać się posiadaczami tej wyjątkowej książki Błękitny fin de siècle Justyny Bajdy kupując ją TUTAJ lub klikając na poniższą grafikę!
W recenzjach czytamy:
Błękitny fin de siècle autorstwa […] Justyny Bajdy jest książką arcyciekawie pomyślaną, świetnie napisaną i bardzo sugestywną. Idea, by prześledzić estetyczne, a wraz z nimi artystyczne tendencje dziewiętnastego wieku, dzięki prześledzeniu kariery błękitu w kulturze, okazała się bardzo owocna. […] Swoje oryginalne i odkrywcze obserwacje Justyna Bajda prowadzi w duchu korespondencji sztuk towarzyszącym jej poprzednim przedsięwzięciom badawczym, utrwalonym w cenionych rozprawach Poezja a sztuki piękne. O świadomości estetycznej i wyobraźni plastycznej Kazimierza Przerwy-Tetmajera (2003) i Poeci — to są słów malarze… Typy relacji między słowem a obrazem w książkach poetyckich okresu Młodej Polski (2010). Tym razem jednak autorka zgodnie ze swoim podwójnym wykształceniem porusza się z nadzwyczajną biegłością po obszarach historii literatury, do polonistycznych dołączając tutaj kompetencje romanistyczne, i historii sztuki, poszerzając spektrum o historię mody i historię wystroju wnętrz. – prof. dr hab. Radosław Okulicza-Kozaryn
Lektura książki Błękitny fin de siècle była tym bardziej dla mnie satysfakcjonująca, że przyszło nam obecnie pracować w czasie kryzysu badań literaturoznawczych. Nie tylko w Polsce, także na świecie. Powstał nawet stosowny termin psychologiczny mający opisać naszą badawczą frustrację […]: melancholia profesorska. Otóż, jak się wydaje, książka Justyny Bajdy wskazuje drogę, którą możemy z owocnymi skutkami naukowymi podążać. Literatura jest tu traktowana jako jedno ze świadectw swojego czasu, rozwoju kultury czy szerzej — cywilizacji. Na równi z publicystyką, intymistyką, archiwaliami. […] Solidny warsztat literaturoznawczy badaczki […] pozwala na umiejętne czytanie literatury, rozpoznawanie jej artystycznych konwencji, narracyjnych mistyfikacji, fikcyjnych oszustw. – prof. dr hab. Dariusz Trześniowski
PowrótPoznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcejOdkryj książkę „Historia obecności. Przekłady literatury żydowskiej w polskim repertuarze wydawniczym w XX wieku” Moniki Jaremków – pierwszą tak kompleksową analizę przekładów literatury jidysz i hebrajskiej na język polski. Publikacja śledzi losy żydowskich tekstów literackich w Polsce, prezentując nie tylko dzieje tłumaczeń, ale także ich recepcję, wydawców, tłumaczy i wpływ na polską kulturę. To niezbędne źródło dla badaczy literatury, historii Żydów i wszystkich zainteresowanych dialogiem międzykulturowym.
16/06/2025 Zobacz więcejPoznaj nowość wydawniczą „Na drodze do porozumienia. Relacje polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku” – interdyscyplinarną książkę pod redakcją Magdaleny Gibiec i Grzegorza Hryciuka, która analizuje kluczowe momenty, wyzwania i perspektywy w relacjach polsko-ukraińskich na przestrzeni ostatnich stu lat. Publikacja oparta na badaniach wybitnych historyków z Polski i Ukrainy, prezentuje zarówno trudne epizody, jak i przykłady współpracy, oferując unikalne spojrzenie na wspólną historię i przyszłość sąsiedzkich narodów. To obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią, polityką i dialogiem polsko-ukraińskim.
16/06/2025 Zobacz więcej