Dostawa „Błękitny fin de siècle” Justyny Bajdy to nie lada wydarzenie w naszym wydawnictwie. Odczarowujemy naukowe książki i pokazujemy, że mogą oczarować Was nie tylko treścią (dbamy o najwyższy poziom edytorski i merytoryczną wiarygodność) ale również swoją estetyką!
Ta publikacja jest najlepszym przykładem tego, że książki naukowe mogą przyciągać uwagę! Książka otrzymała patronat medialny Programu 2 Polskiego Radia oraz patrona Wrocław Miasto Literatury UNESCO!
Premiera i wydarzenia okołoksiążkowe od 24 kwietnia, a tymczasem możecie ją kupić w przedsprzedaży, zanim zrobi się o niej naprawdę głośno!
Błękitny fin de siècle zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i sztuki. Historia znaczenia koloru i jego użycia jest pretekstem do przyjrzenia się wybranym dziełom Gabrieli Zapolskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego, w których twórczości błękit zaznaczył się wyraźnie.
Autorka zwraca szczególną uwagę na kobiety uwikłane w rozmaite relacje międzyludzkie, których kontekstem kulturowym jest panująca moda oraz estetyka przedmiotów użytkowych. Nie brakuje też odniesień do znanych europejskich projektantów czy takich symboli luksusu, jak warszawski Dom Mody Bogusław Herse. Elegancja, erotyzm, sztuka i literatura łączą się w tej monografii w barwną mozaikę. To spotkanie z ludźmi, którzy w błękicie odnajdywali inspirację, wyraz artystyczny i manifest swojej epoki. Opowieść o świecie, który – wydaje się – nie mógł bez błękitu istnieć.
W książce zamieszczono blisko sto ilustracji prezentujących wykorzystanie koloru niebieskiego w sztuce i literaturze na przełomie wieków. Ponadto, znalazły się w niej słownik francuskich nazw pigmentów i ich odcieni, terminów związanych z modą oraz wyjaśnienia symbolicznego znaczenia kwiatów. Na wewnętrznej stronie obwoluty czytelnik odkryje wzornik kolorów pokazujący różnice między błękitem kwiatu cykorii, błękitem upierzenia jaskółki, błękitem królewskim, mórz południowych i kilkudziesięcioma innymi.
Dorota Czerwińska — doktora, adiunktka w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, adwokatka w Izbie Wrocławskiej; wykonawczyni w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych (samodzielnie kieruje projektem dotyczącym optymalnego modelu porozumień procesowych, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki). Jej zainteresowania badawcze obejmują zwłaszcza problematykę konsensualizmu w procesie karnym i jego rzetelności oraz prawa porównawczego.
PowrótOgłaszamy nabór na stanowisko: Grafik - Składacz - DTP. Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2024 r.
06/09/2024 Zobacz więcejCiekawa lektura dla wszystkich zainteresowanych tematyką mistycyzmu. Dotyczy najbardziej nieuchwytnych aspektów doświadczeń mistycznych, zawiera artykuły napisane przez badaczy z różnych krajów.
03/09/2024 Zobacz więcejRusza przedsprzedaż naszej najnowszej publikacji Katarzyny Kuzary "Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym".
30/08/2024 Zobacz więcej