Kiedy Otto Quangel, skromny robotnik berlińskiej fabryki, dowiaduje się, że jego syn zginął na wojnie, postanawia wyrazić swój długo skrywany sprzeciw wobec totalitaryzmu w sposób, który z dzisiejszej perspektywy może wydawać się drobnym aktem oporu, a który w owładniętych politycznym fanatyzmem czasach był znakiem niebywałej odwagi. W miejscach publicznych, na przykład na parapetach berlińskich kamienic, Otto Quangel zostawia kartkę pocztową z rozpaczliwym wezwaniem „Matko! Führer zamordował mojego syna…”, a na odwrocie z tekstem:
„Przekaż tę kartkę dalej, żeby wielu ją przeczytało!
Nie dokładaj się na Pomoc Zimową! Pracuj wolno,
coraz wolniej! Wsypuj piach między tryby!
Każdy wasz powolniejszy ruch to szybszy koniec tej wojny!”
– tak rozpoczyna się napisane przez Martę Śleziak i Anetę Kwiatkowską wprowadzenie do 15 tomu czasopisma Oblicza Komunikacji zatytułowanego „Efemery – ulotne i trwałe”.
Serdecznie zachęcamy do spojrzenia na to, i dwa inne czasopisma, których najnowsze numery opublikowaliśmy w tym tygodniu na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci.
Możecie już czytać:
Praktyka Teoretyczna Nr 1(51)
Germanica Wratislaviensia tom 148
oraz wspomnian Oblicza komunikacji, tom 15, a w nich sporo ciekawych artykułów!
W księgarni internetowej niebawem pojawią się wydania drukowane!
PowrótPoszukujemy do współpracy osoby na stanowisko: Redaktor_ka Techniczny_a. Na zgłoszenia czekamy do 31.10.2024.
09/10/2024 Zobacz więcejUniwersytet Wrocławski ogłosił konkurs na stanowisko Pełnomocnika finansowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego. Na aplikacje czekamy do 2 listopada 2024!
04/10/2024 Zobacz więcejPowstanie publikacja po konferencji "Powojnie. Sztuka i architektura" w Muzeum Architektury, którą będziemy mieli okazję tworzyć! Wydarzenie zrzesza badaczy z różnych krajów, którzy podejmują wciąż aktualny temat miejsca oraz roli sztuki i architektury w rzeczywistościach powojennych.
01/10/2024 Zobacz więcej