15 marca do bazy DOAJ (Directory of Open Access Journals) zostało przyjęte kolejne czasopismo wydawane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego – „Anglica Wratislaviensia” (pozostałe to „Góry, Literatura, Kultura” i „Roczniki Biblioteczne”). Żeby czasopismo zostało przyjęte do bazy, musi spełniać szereg kryteriów jakościowych związanych z dobrymi praktykami publikowania naukowego oraz kryteriów otwartości, czyli dotyczących stosowanej polityki otwartego dostępu.
Możecie zajrzeć na profil czasopisma w DOAJ tutaj: https://doaj.org/toc/0301-7966 (w pierwszej zakładce są informacje o czasopiśmie, w drugiej metadane publikowanych artykułów – wrzuciłam dwa ostatnie numery). Jest to największa baza danych zbierająca informacje o czasopismach publikowanych w otwartym dostępie. Jej celem jest zwiększenie widoczności otwartych czasopism, a także ułatwienie korzystania z nich. Baza indeksuje wyłącznie czasopisma naukowe, które stosują odpowiedni system kontroli jakości publikowanych treści. Istnieje od 2003 roku i dzięki stosowanym procedurom jest najbardziej zaufanym katalogiem otwartych czasopism. Informacje z DOAJ są wykorzystywane do oznaczania artykułów w otwartym dostępie w takich bazach jak Scopus czy Web of Science Core Collection.
Czasopismo możecie również przeglądać na naszej platformie: https://wuwr.pl/awr lub zakupić wydanie drukowane w naszym sklepie internetowym: Anglica Wratislaviensia
PowrótNowa publikacja „Fundamenty nowego procesu karnego” to pogłębiona analiza wartości, zasad i modeli, które powinny kształtować przyszły polski proces karny. Eksperci wskazują kierunki niezbędnych reform i inspirują do dalszej debaty.
20/06/2025 Zobacz więcejPublikacja „Zwrot ekologiczny w edukacji i kulturze. Nowa wrażliwość młodego pokolenia” to lektura obowiązkowa dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którym bliska jest przyszłość planety i wychowanie młodego pokolenia w duchu empatii, sprawczości i odpowiedzialności za środowisko.
17/06/2025 Zobacz więcejPoznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcej