Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Z Markiem Kwaśnym o kulisach powstawania książki i ciekawostkach malarstwa barokowego rozmawiać będzie Barbara Andruszkiewicz.
—
Kiedy? 23 listopada, godz. 15:00
Gdzie? Kawiarnia Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
WSTĘP WOLNY!
—
Dołącz do wydarzenia na Facebooku!
Życie Eybelwiesera i organizacja jego warsztatu przypominają casus wielkiego mistrza wcześniejszego pokolenia — Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem.
Bycie artystą schyłku baroku wymagało nie tylko talentu artystycznego, ale też instynktu wytrawnego dyplomaty. Strategia rozwoju kariery artysty, świadomie budującego swoją pozycję we wrocławskim społeczeństwie, musiała uwzględniać lawirowanie między zleceniami od protestanckich mieszczan i wpływowych zakonów katolickich. Dzięki wielostronnej analizie warsztatu malarskiego i uwzględnieniu kontekstu komercyjnego możemy lepiej zrozumieć ekonomiczne aspekty produkcji artystycznej, w tym rzadko poruszane kwestie marketingu i marki osobistej.
Na kartach książki znajduje się ponad 260 ilustracji oraz klarownie usystematyzowany katalog 230 dzieł malarza powstałych od rozpoczęcia samodzielnej kariery artystycznej w 1699 roku do śmierci w roku 1744. To także wnikliwe spojrzenie na twórczość mistrza — uwzględniające aspekty technologiczne i ikonograficzne, historię oraz okoliczności powstania dzieł, dzięki którym można wskazać ich miejsce w całym dorobku artysty.
Czy wiecie, że Eybelwieser przez ponad czterdzieści lat swojej zawodowej aktywności prowadził warsztat malarski przy ul. Szewskiej? Z jego usług korzystali klienci nie tylko z całego Śląska, ale również krajów ościennych, jak Hrabstwo Kłodzkie, Elektorat Saksonii czy Rzeczpospolita. Tworzył zarówno dla wpływowych zgromadzeń zakonnych, jak wrocławscy Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą, śląscy Joannici, Franciszkanie, Cystersi i Jezuici, ale także dla lokalnego duchowieństwa diecezjalnego, z biskupem wrocławskim Franciszkiem Ludwikiem von der Pfalz-Neuburg na czele. Ponadto jego klientami byli najznamienitsi przedstawiciele śląskiej arystokracji – Schaffgotschowie, Herbersteinowie czy Sternbergowie. Sportretował także liczne postaci związane z politycznym, naukowym i duchowym życiem osiemnastowiecznego Wrocławia.
Mimo długiej i bogatej kariery twórcza sylwetka Johanna Jacoba Eybelwiesera Młodszego nie doczekała się wcześniej monograficznego opracowania.
Jak można przypuszczać, większość współczesnych wrocławian nigdy o Eybelwieserze nie słyszała (!) Trudno się temu dziwić: choć prace malarza znajdują się zarówno we wrocławskich kościołach, klasztorach, czy budynkach poklasztornych, jak i w zbiorach najważniejszych instytucji kulturalnych miasta – Muzeum Narodowym i Muzeum Miejskim – nie jest on w najmniejszym stopniu upamiętniony, a jego różnorodnej twórczości nigdy nie poświęcono żadnej wystawy.
Na miejscu będzie można kupić książkę i dostać podpis autora, również jeśli przyniesiesz swój egzemplarz!
—
O autorze:
Marek Kwaśny (ur. 1988 r. we Wrocławiu) – od 2022 roku adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół śląskiej i europejskiej sztuki nowożytnej, szczególnie twórczości malarzy XVII i XVIII wieku w społeczno-ekonomicznym kontekście, a także zagadnień związanych z nowożytnym mecenatem katolickim. Uczestnik dwóch grantów badawczych realizowanych w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego: Śląski Tiepolo. Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku (2012) oraz Malarstwo barokowe na Śląsku (2013-2016) – grant przyznany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jest współautorem książek Barokowi malarze i rzeźbiarze w dawnym opactwie Augustianów w Żaganiu (Zielona Góra 2015) oraz Malarstwo barokowe na Śląsku (Wrocław 2017). Zaangażowany w życie naukowe i kulturalne Wrocławia.
—
O prowadzącej:
Barbara Andruszkiewicz– absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, od 2016 r. pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie prowadzi Dział Rzeźby Galerii Sztuki XVI-XIX w. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się zarówno wokół sztuki nowożytnej, jak i nowoczesnej.
—