Przedstawiamy Literaturę autobiograficzną Żydów polskich. Tradycja, nowoczesność, płeć – monografię autorstwa Joanny Degler, Agnieszki Jagodzińskiej i Marcina Wodzińskiego – specjalistów z wrocławskiej judaistyki, odkrywającą niezwykły świat autobiograficznych wspomnień. Jak napisała o niej recenzentka prof. Magdalena Koch „ma ona szansę zmienić, uzupełnić i przeformatować dotychczasowy sposób postrzegania funkcji egodokumentów. Kompendium zostało napisane z wielką pasją, finezyjnym, świetnym piórem”.
W tej książce, będącej jednocześnie pierwszą odsłoną odświeżonej serii Bibliotheca Judaica, w której od 1995 roku ukazują się publikacje z różnych dziedzin studiów żydowskich, znajdziesz:
Dlaczego ta książka powstała? Przede wszystkim dlatego, że autobiografie Żydów polskich są świetną literaturą, niezastąpionym źródłem historycznym i fascynującym dokumentem osobistym. Literatura autobiograficzna Żydów polskich — jak autobiografistyka w ogóle — może być ciekawą lekturą dla każdego, ponieważ prezentuje fascynujące ludzkie historie, opowiedziane z osobistym zaangażowaniem narratorki czy narratora, pełne przygód, emocji, wydarzeń historycznych, ale i prozy codziennego życia.
Zapraszamy do Lektury:
Literatura autobiograficzna Żydów polskich. Tradycja, nowoczesność, płeć to fascynująca podróż pełna mądrości, emocji i refleksji. Dostępna już teraz w wersji papierowej i elektronicznej.
ZAMÓW ONLINE z wysyłką lub odbierz książkę osobiście w siedzibie Wydawnictwa przy placu Uniwersyteckim 15. Odbiór zamówień jest możliwy codziennie w godzinach 10–15.00.
Polecamy też pozostałe pozycje z serii Bibliotheca Judaica:
Nowa publikacja „Fundamenty nowego procesu karnego” to pogłębiona analiza wartości, zasad i modeli, które powinny kształtować przyszły polski proces karny. Eksperci wskazują kierunki niezbędnych reform i inspirują do dalszej debaty.
20/06/2025 Zobacz więcejPublikacja „Zwrot ekologiczny w edukacji i kulturze. Nowa wrażliwość młodego pokolenia” to lektura obowiązkowa dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którym bliska jest przyszłość planety i wychowanie młodego pokolenia w duchu empatii, sprawczości i odpowiedzialności za środowisko.
17/06/2025 Zobacz więcejPoznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcej