0 0,00 

WINOGRADY I WINNE WZGÓRZA | Spotkanie autorskie z Dagmarą Adamską

WINOGRADY I WINNE WZGÓRZA | Spotkanie autorskie z Dagmarą Adamską

Serdecznie zapraszamy na premierowe spotkanie autorskie poświęcone najnowszej książce prof. Dagmary Adamskiej „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku”. Spotkamy się 5 czerwca o godz. 18:00 w Saloniku Kulturalnym Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (Fryderyka Joliot Curie 12).

To wyjątkowa okazja, by poznać fascynującą historię winiarstwa na Śląsku – regionie, który przez wieki był jednym z ważniejszych ośrodków produkcji wina w Europie Środkowej. Autorka, mediewistka i historyk sztuki związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zabierze uczestników w podróż przez średniowieczne winnice, przybliżając sekrety dawnych metod uprawy, tradycje stołu, społeczne i kulturowe znaczenie wina oraz losy śląskich winogrodników.

Spotkanie będzie okazją do rozmowy o nieco zapomnianym, lecz coraz chętniej odkrywanym dziedzictwie regionu. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, pasjonatów winiarstwa, regionalistów oraz osoby ciekawe kultury i tradycji Dolnego Śląska. Do zobaczenia w Saloniku Kulturalnym – wstęp wolny!

📅 Kiedy: czwartek, 5 czerwca 2025, godz. 18:00
📍 Gdzie: Salonik Kulturalny, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

_______

O książce:
Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku to podróż do świata, w którym Śląsk był jednym z ważnych ośrodków produkcji wina w tej części Europy. Dagmara Adamska opisuje nieco dziś zapomnianą (ale systematycznie odbudowywaną) tradycję regionu, w którym wino było nie tylko symbolem statusu, lecz także istotnym elementem kultury i gospodarki.

Autorka krok po kroku prowadzi czytelnika przez historię średniowiecznych śląskich winnic, odkrywa ich lokalizacje i metody uprawy, rynki zbytu win produkowanych w regionie i kierunki, z których trunek importowano, a także związane z piciem wina ówczesne zwyczaje i kulturę stołu. Jej książka to także historia winogrodników i ich pracy. Dagmara Adamska szczegółowo analizuje skalę produkcji wina od XII do XVI wieku, rekonstruuje techniczne aspekty kolejnych etapów jego wytwarzania oraz opisuje rolę wina w obyczajowości mieszkańców średniowiecznego Śląska.

Wykorzystując różnorodne źródła, w tym badania archeologiczne i onomastyczne, autorka w sposób nowatorski prezentuje średniowieczne winiarstwo na Śląsku, wskrzeszając ważną część historii regionu. Ilustrowana mapami, bogatą ikonografią z epoki i fotografiami unikatowych branżowych artefaktów monografia opisuje ponad pięćdziesiąt średniowiecznych miejsc z winnicami, winiarnie oraz piwnice, które były centrami życia społecznego i gospodarczego od Cieszyna i Bielska po Świebodzin i Krosno Odrzańskie, w tym również we Wrocławiu i na Przedgórzu Sudeckim.

Przeczytacie więcej tutaj.

Publikacja uzyskała Patronat portali poświęconych polskiemu winiarstwu, Vinisfera i Enoportal:

Wsparcia medialnego udziela również pierwszy i najstarszy podcast winiarsko-kulinarny w Polsce- Radio Kulinarne Wine Podcast:


_______

O autorce:

Dagmara Adamska

historyk oraz historyk sztuki, mediewistka, związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w badaniach nad średniowiecznym osadnictwem, ruralistyką i urbanistyką, ze szczególnym uwzględnieniem terenów historycznego Śląska. Jest autorką licznych publikacji naukowych, w tym monografii Fundacje dewocyjne rycerstwa księstwa świdnicko-jaworskiego w średniowieczu (2005) oraz Wieś – miasteczko – miasto. Średniowieczne osadnictwo w dorzeczu górnej i środkowej Oławy (2019). Ponadto, jest współautorką czterech części Atlasu Historycznego Miast Polskich (2015–2017) oraz trzytomowego Słownika wsi śląskich w średniowieczu (2014–2023).

Zachęcamy do dołączenia do Wydarzenia na Facebooku!

Powrót

Informacje praktyczne

Data
05/06/2025
Godzina
18:00
Miejsce
Salonik Kulturalny, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu

Goście

Dagmara Adamska

historyk oraz historyk sztuki, mediewistka, związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w badaniach nad średniowiecznym osadnictwem, ruralistyką i urbanistyką, ze szczególnym uwzględnieniem terenów historycznego Śląska. Jest autorką licznych publikacji naukowych, w tym monografii Fundacje dewocyjne rycerstwa księstwa świdnicko-jaworskiego w średniowieczu (2005) oraz Wieś – miasteczko – miasto. Średniowieczne osadnictwo w dorzeczu górnej i […]

Więcej o autorce

O publikacji

Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku

Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku to podróż do świata, w którym Śląsk był jednym z ważnych ośrodków produkcji wina w tej części Europy. Dagmara Adamska opisuje nieco dziś zapomnianą (ale systematycznie odbudowywaną) tradycję regionu, w którym wino było nie tylko symbolem statusu, lecz także istotnym elementem kultury i gospodarki. […]

Więcej o produkcie