0 0,00 

Niebo, morze, prąd i dżinsy… Odkryj niebieski świat z Justyną Bajdą, autorką „Błękitny fin de siècle”

Niebo, morze, prąd i dżinsy… Odkryj niebieski świat z Justyną Bajdą, autorką „Błękitny fin de siècle”

Czy wiecie, że niebieski to ulubiony kolor ludzi z całego świata? Skąd właściwie wziął się ten kolor, skoro tak rzadko występuje w naturze? Książka Justyny Bajdy jest arcyciekawie pomyślaną, świetnie napisaną i bardzo sugestywną publikacją. Idea, by prześledzić estetyczne, a wraz z nimi artystyczne tendencje dziewiętnastego wieku, dzięki prześledzeniu kariery błękitu w kulturze, okazała się bardzo owocna!

Błękitny fin de siècle zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i sztuki. Historia znaczenia koloru i jego użycia jest pretekstem do przyjrzenia się wybranym dziełom Gabrieli Zapolskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego, w których twórczości błękit zaznaczył się wyraźnie.

Autorka zwraca szczególną uwagę na kobiety uwikłane w rozmaite relacje międzyludzkie, których kontekstem kulturowym jest panująca moda oraz estetyka przedmiotów użytkowych. Nie brakuje też odniesień do znanych europejskich projektantów czy takich symboli luksusu, jak warszawski Dom Mody Bogusław Herse. Elegancja, erotyzm, sztuka i literatura łączą się w tej monografii w barwną mozaikę. To spotkanie z ludźmi, którzy w błękicie odnajdywali inspirację, wyraz artystyczny i manifest swojej epoki. Opowieść o świecie, który – wydaje się – nie mógł bez błękitu istnieć.

W książce zamieszczono blisko sto ilustracji prezentujących wykorzystanie koloru niebieskiego w sztuce i literaturze na przełomie wieków. Ponadto, znalazły się w niej słownik francuskich nazw pigmentów i ich odcieni, terminów związanych z modą oraz wyjaśnienia symbolicznego znaczenia kwiatów. Na wewnętrznej stronie obwoluty czytelnik odkryje wzornik kolorów pokazujący różnice między błękitem kwiatu cykorii, błękitem upierzenia jaskółki, błękitem królewskim, mórz południowych i kilkudziesięcioma innymi.

Poznajcie niebieski świat podczas spotkania autorskiego, 8.12.2024, o godzinie 14:00 w Sali Zielonej Hali Stulecia. Rozmowę z autorką poprowadzi Izabela Magdziarczyk, to ona pierwsza usłyszała o pomyśle na tę książkę. To będzie niezwykle ciekawa rozmowa w odcieniach błękitu!


📌 Czas: 8 grudnia, godz. 14:00
📌 Miejsce: Sala Zielona | Hala Stulecia | Wrocławskie Targi Dobrej Książki

Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku!
📚 Książkę „Błękitny fin de siècle” oraz  „Poeci – to są słów malarze… Typy relacji między słowem a obrazem w książkach poetyckich okresu Młodej Polski” będzie można kupić na stoisku WUWr podczas Targów!


Powrót

Informacje praktyczne

Data
08/12/2024
Godzina
14:00
Miejsce
Sala Zielona | Hala Stulecia we Wrocławiu

Goście

Justyna Bajda

Justyna Bajda, dr hab., prof. UWr, literaturoznawca i historyk sztuki, pracuje w Zakładzie Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego). Zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi w obszarze literatury i sztuki europejskiego modernizmu, między innymi oddziaływaniem kultury francuskiej w obrębie literatury, sztuki i kultury materialnej na przełomie XIX i XX wieku.

Więcej o autorce

O publikacjach

Błękitny fin de siècle

Błękitny fin de siècle Kolor niebieski w kulturze i literaturze Młodej Polski (Gabriela Zapolska – Kazimierz Przerwa-Tetmajer – Stanisław Wyspiański) Błękitny fin de siècle zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i […]

Więcej o produkcie