Za nami wyjątkowe wydarzenie, 4 czerwca 2025 roku podczas konferencji prasowej organizowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zatytułowanej: „Odbudowa szlaków kulturowych na Dolnym Śląsku” zainaugurowano sezon letni turystyki kulinarno-kulturowej w regionie. Głównym elementem konferencji prasowej była premiera książki „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku” autorstwa prof. Dagmary Adamskiej – jednej z czołowych polskich mediewistek.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele nauki – Prorektor ds. badań naukowych, prof. Artur Błażejewski i Dyrektor Wydawnictwa Marcin Skrabka, autorka książki prof. Dagmara Adamska oraz przedstawiciele samorządu – Marszałek Natalia Gołąb i lokalni producenci, wspólnie podkreślając znaczenie odradzającej się tradycji Dolnego Śląska.
Książka Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku to podróż do świata, w którym Śląsk był jednym z ważnych ośrodków produkcji wina w tej części Europy. Dagmara Adamska opisała dziś systematycznie odbudowywaną tradycję regionu, w którym wino było nie tylko symbolem statusu, lecz także istotnym elementem kultury i gospodarki.
To historia średniowiecznych śląskich winnic, ich lokalizacje, metody uprawy, rynki zbytu win produkowanych w regionie i kierunki, z których trunek importowano, a także związane z piciem wina ówczesne zwyczaje i kultura stołu. To także książka o winogrodnikach i ich pracy. Dagmara Adamska szczegółowo analizuje skalę produkcji wina od XII do XVI wieku, rekonstruuje techniczne aspekty kolejnych etapów jego wytwarzania oraz opisuje rolę wina w obyczajowości mieszkańców średniowiecznego Śląska.
Wykorzystując różnorodne źródła, w tym badania archeologiczne i onomastyczne, autorka w sposób nowatorski prezentuje średniowieczne winiarstwo na Śląsku, wskrzeszając ważną część historii regionu.
Jak zauważyła Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa dolnośląskiego:
– Właśnie tutaj, na Dolnym Śląsku wśród wzgórz i dolin powstają przepiękne miejsca, atrakcje turystyczne, wyjątkowe inicjatywy. Takim przykładem jest Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Na terenie naszego regionu mamy ok. 85 winnic, 130 hektarów upraw winorośli, a producenci produkujący wino butelkują ok. 500 tys. butelek rocznie i ten trend stale rośnie. To pokazuje, że jako region zaczynamy być rozpoznawalną marką w Polsce jeśli chodzi o szlak winiarski, rozwój winiarstwa na Dolnym Śląsku i słyniemy z tego, że nasze wina są winami naprawdę wysokiej jakości. Jest do dla nas bardzo duży powód do dumy, a z drugiej strony jest to atut dzięki któremu możemy budować kompleksową ofertę turystyczną.
Przeczytaj także wpis na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego: Dolnośląskim szlakiem winnym z książką profesor Adamskiej – Uniwersytet Wrocławski
i wywiad dotyczący książki: „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku” – Uniwersytet Wrocławski
Nowa publikacja „Fundamenty nowego procesu karnego” to pogłębiona analiza wartości, zasad i modeli, które powinny kształtować przyszły polski proces karny. Eksperci wskazują kierunki niezbędnych reform i inspirują do dalszej debaty.
20/06/2025 Zobacz więcejPublikacja „Zwrot ekologiczny w edukacji i kulturze. Nowa wrażliwość młodego pokolenia” to lektura obowiązkowa dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którym bliska jest przyszłość planety i wychowanie młodego pokolenia w duchu empatii, sprawczości i odpowiedzialności za środowisko.
17/06/2025 Zobacz więcejPoznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcej