0 0,00 

Spór o Wyspy Kurylskie- otwarte spotkanie autorskie z Rafałem Czachorem

prawo międzynarodowe rafał czachor spotkanie autorskie
Spór o Wyspy Kurylskie- otwarte spotkanie autorskie z Rafałem Czachorem

Wraz z Studenckim Kołem Naukowym Prawa Międzynarodowego i Europejskiego- Sympatycy oraz KWSM Kołem Wschodnim Stosunków Międzynarodowych serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie autorskie z dr. hab., prof. UJW Rafałem Czachorem wokół książki „Spór o Wyspy Kurylskie”.

Kiedy i gdzie?

📅 15 kwietnia 2025 godz. 15:00

📍 Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, w sala 2.04 budynku D

„Spór o Wyspy Kurylskie w perspektywie prawa międzynarodowego publicznego i stosunków międzynarodowych. Studium krytyczne”✨

📚 Dołącz do spotkania z autorem książki o wieloletnim, pełnym napięć sporze Rosji i Japonii – konflikcie, który wciąż nie ma finału.

Będzie to spotkanie z dr hab. Rafałem Czachorem, prof. UJW – specjalistą od systemów politycznych i prawa międzynarodowego publicznego. Odbędzie się na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii 15.04 o 15:00, w sali 2.04 budynku D.

⚖️ Spór japońsko-rosyjski o Wyspy Kurylskie to nie tylko kwestia traktatów, lecz przykład, jak prawo międzynarodowe bywa narzędziem legitymizującym imperialne ambicje mocarstw. Autor, przyjmując krytyczną perspektywę, pokazuje, że prawo nie jest neutralnym regulatorem, lecz odbiciem historycznych i kulturowych nierówności, opartych na dominacji i przemocy.

🌏 W centrum analizy znajduje się los Ajnów – rdzennych mieszkańców Kuryli – całkowicie pominiętych w sporze, co obnaża selektywną naturę prawa międzynarodowego. Książka ujawnia, jak narracje prawne i geopolityczne kształtują wizerunek państw, odsłaniając mechanizmy wpływu na globalne stosunki.

🔍 To obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą spojrzeć na prawo międzynarodowe z perspektywy krytycznej i zrozumieć jego rzeczywistą rolę w polityce światowej.

dr hab. Rafał Czachor, prof. UJW

Rafał Czachor — doktor nauk prawnych oraz nauk o polityce, doktor habilitowany nauk o polityce, profesor uczelni, prodziekan Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Więcej informacji.

Zapraszamy, dołączajcie do wydarzenia na Facebooku!

Książkę znajdziecie tutaj:

Powrót

Informacje praktyczne

Data
15/04/2025
Godzina
15:00
Miejsce
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, w sala 2.04 budynku D

Goście

Marek Kwaśny

(ur. 1988 r. we Wrocławiu) – od 2022 roku adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół śląskiej i europejskiej sztuki nowożytnej, szczególnie twórczości malarzy XVII i XVIII wieku w społeczno-ekonomicznym kontekście, a także zagadnień związanych z nowożytnym mecenatem katolickim. Uczestnik dwóch grantów badawczych realizowanych w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego: […]

Więcej o autorze

O publikacjach

Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku

Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku Malarstwo barokowe na Śląsku to fenomen, który nie przestaje intrygować. Nasza nowa książka „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku”, prezentuje światu sylwetkę Johanna Jacoba Eybelwiesera młodszego, uznawanego za jednego z czołowych i najpłodniejszych malarzy działających w osiemnastowiecznym Wrocławiu. Życie Eybelwiesera i organizacja jego warsztatu przypominają […]

Więcej o produkcie

Spór o Wyspy Kurylskie

Spór o Wyspy Kurylskie w perspektywie prawa międzynarodowego publicznego i stosunków międzynarodowych. Studium krytyczne Źródłem japońsko-rosyjskiego sporu o Wyspy Kurylskie są nieprecyzyjne regulacje dotyczące strat terytorialnych Japonii po drugiej wojnie światowej. Sformułowania użyte w aktach prawa międzynarodowego oraz ich odmienne interpretacje przez strony sporu zaprowadziły je w „ślepy zaułek” w kwestii kurylskiej. Tym sposobem obszar […]

Więcej o produkcie