0 0,00 

Wrocław, który nie zdążył zniknąć: Centrum Południowe – wykład Adama Pacholaka

Wrocław, który nie zdążył zniknąć: Centrum Południowe – wykład Adama Pacholaka

“Wrocławskie Pola Elizejskie”, czyli dzisiejsza ulica Powstańców Śląskich, była jedną z najwytworniejszych arterii Wrocławia. Po wojnie zostało z niej gruzowisko, a po jego uprzątnięciu okolica na długie lata pozostała “dzikimi polami”.

Zmiana w krajobrazie nastąpiła dopiero w latach 60., gdy zaczęły powstawać bloki i galeriowce, w końcu i ikoniczny Poltegor, a w nowym tysiącleciu, na jego miejscu – Sky Tower. To jednak tylko nieliczne projekty, które doczekały się realizacji z ogromu planów, konkursów i snów na nowe wrocławskie centrum – Centrum Południowe.

Podczas wykładu prześledzimy projekty Centrum: od modernistycznych osiedli i wieżowców stylu międzynarodowego, do neoplastycznej interpretacji Müllerów, postmodernistycznej wolty Modlingerów i Szukały, dekonstruktywistycznej eksplozji Jarząbka i Lacha, minimalistycznej niespodzianki Vasconiego, wrocławskiego “Manhattanu” początku nowego tysiąclecia oraz ostatniej wizji o “compact city”.

Wykład poprowadzi Adam Pacholak – doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL-u Tygodnika “Polityka” oraz konkursu “Przestrzeń wspólna jest wartością” Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 r. Autor książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO. Jeden z redaktorów tomu Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim architektura powojenna i współczesna.

Kiedy i gdzie się spotykamy?
13 czerwca (czwartek), godz. 18:00
Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B + transmisja online

Wstęp wolny, obowiązują zapisy! Formularz rejestracyjny udostępnimy 6 czerwca.

——–

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

www.instytutkultury.pl

Zapraszamy stronę wydarzenia na Facebooku!

Powrót

Informacje praktyczne

Data
13/06/2024
Godzina
18:00
Miejsce
Barbara, Świdnicka 8b

Goście

Adam Pacholak

Doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Należy do zespołu badawczego Pracowni Badań nad Urbanistyką i Architekturą Nowoczesną. Laureat Nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL, ufundowanej przez tygodnik „Polityka”, oraz konkursu „Przestrzeń wspólna jest wartością” na prace o teorii architektury Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 roku. Adiunkt […]

Więcej o autorze

O publikacji

Spory o wartości II. Światy alternatywne

W latach 2014–2017 w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzone były badania pod szyldem „Spory o wartości”. Zaangażowało się w nie kilkoro pracowników, doktorantów i studentów. Przedstawiany tom jest drugą publikacją, którą zaowocował ten projekt. Podobnie jak pierwsza książka, zbiór „Spory o wartości II” jest świadectwem myślenia według wartości w kontekście badań kulturoznawczych. Tytułowe „Światy alternatywne” zapraszają do namysłu nad […]

Więcej o produkcie