„Wrocławskie Pola Elizejskie”, czyli dzisiejsza ulica Powstańców Śląskich, była jedną z najwytworniejszych arterii Wrocławia. Po wojnie zostało z niej gruzowisko, a po jego uprzątnięciu okolica na długie lata pozostała „dzikimi polami”.
Zmiana w krajobrazie nastąpiła dopiero w latach 60., gdy zaczęły powstawać bloki i galeriowce, w końcu i ikoniczny Poltegor, a w nowym tysiącleciu, na jego miejscu – Sky Tower. To jednak tylko nieliczne projekty, które doczekały się realizacji z ogromu planów, konkursów i snów na nowe wrocławskie centrum – Centrum Południowe.
Podczas wykładu prześledzimy projekty Centrum: od modernistycznych osiedli i wieżowców stylu międzynarodowego, do neoplastycznej interpretacji Müllerów, postmodernistycznej wolty Modlingerów i Szukały, dekonstruktywistycznej eksplozji Jarząbka i Lacha, minimalistycznej niespodzianki Vasconiego, wrocławskiego „Manhattanu” początku nowego tysiąclecia oraz ostatniej wizji o „compact city”.
Wykład poprowadzi Adam Pacholak – doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureat nagrody im. Mieczysława F. Rakowskiego za najlepszą pracę magisterską o historii PRL-u Tygodnika “Polityka” oraz konkursu “Przestrzeń wspólna jest wartością” Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki w 2019 r. Autor książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO. Jeden z redaktorów tomu Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim architektura powojenna i współczesna.
Kiedy i gdzie się spotykamy?
13 czerwca (czwartek), godz. 18:00
Przestrzeń Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B + transmisja online
Wstęp wolny, obowiązują zapisy! Formularz rejestracyjny udostępnimy 6 czerwca.
——–
Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.
Zapraszamy stronę wydarzenia na Facebooku!
Powrót