0 0,00 

Piłka nożna na celowniku polityki. Spotkanie autorskie z Dariuszem Wojtaszynem

piłka nożna polityka tomczyk wojtaszyn
Piłka nożna na celowniku polityki. Spotkanie autorskie z Dariuszem Wojtaszynem

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w Europie, wyzwalająca szczególnie silne emocje i przyciągająca tłumy kibiców. Znaczenie futbolu w XX i XXI wieku spowodowało liczne próby jego politycznej instrumentalizacji. Politycy starali się wykorzystać i odpowiednio ukierunkować namiętności związane z widowiskiem piłkarskim, by osiągnąć pożądane cele polityczne bądź społeczne. Doprowadziło to do wielu patologii obecnych we współczesnym sporcie. O historii i kulisach piłki nożnej z Dariuszem Wojtaszynem porozmawia dziennikarz Jarosław Tomczyk (Piłka Nożna).

Zapraszamy w niedzielę, 8 grudnia, o godzinie 16:00 do Sali Zielonej w Hali Stulecia!

[…]

Jak zauważył ceniony brytyjski historyk Tony Judt, „Tym, co faktycznie zjednoczyło Europę, był futbol”. Odgrywał on kluczową rolę w rozwoju kontynentu po drugiej wojnie światowej, ale jego znaczenie polityczne sięga znacznie wcześniej. Mimo że twórcy nowoczesnego sportu zawsze podkreślali jego apolityczność, rzeczywistość pokazała, że sport i polityka są nierozerwalnie związane. Dzięki swojej uniwersalności i rosnącemu wpływowi społecznemu, piłka nożna była idealnym narzędziem dla różnych systemów politycznych.

Piłka nożna budzi niezwykle silne emocje wśród kibiców, zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami. Jej popularność i widoczność sprawiają, że jest ona potężnym narzędziem politycznym. FIFA, z większą liczbą członków niż ONZ, organizuje jedne z największych imprez sportowych na świecie, takich jak mistrzostwa świata i kontynentalne turnieje. Te wydarzenia przyciągają ogromne zainteresowanie zarówno publiczności, jak i mediów.

Piłka nożna to nie tylko sportowa rywalizacja i rozrywka dla widzów. Jest to zjawisko kulturowe, społeczne i polityczne. Mimo to, publiczne dyskusje na jej temat często są marginalizowane w porównaniu do innych sfer życia społecznego, a wpływ piłki nożnej na świadomość obywateli jest często niedoceniany.

Książka składa się z trzech części. Pierwsza, „Początki”, zawiera cztery rozdziały poświęcone początkowi piłki nożnej w Europie Środkowej. Druga część, „Piłka nożna i totalitaryzmy”, analizuje rolę futbolu w Europie Środkowej w kontekście dwóch totalitaryzmów XX wieku — nazizmu i komunizmu. Trzecia część, „Obrzeża futbolu”, oferuje refleksje na temat politycznych i społecznych funkcji współczesnej piłki nożnej.

Zapraszamy!


📌 Czas: 8 grudnia, godz. 16:00
📌 Miejsce: Sala Zielona | Hala Stulecia | Wrocławskie Targi Dobrej Książki

Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku!
📚 Książkę „Piłka nożna na celowniku polityki” można kupić na naszej stronie i oczywiście na stoisku WUWr podczas Targów!


Powrót

Informacje praktyczne

Data
08/12/2024
Godzina
16:00
Miejsce
Sala Zielona | Hala Stulecia we Wrocławiu

Goście

Dariusz Wojtaszyn

Historyk i politolog, profesor w Katedrze Historii Najnowszej oraz kierownik Pracowni Badań nad Historią Niemieckiego i Europejskiego Sportu w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek The International Society for the History of Physical Education and Sport i austriackiej sieci naukowej Sport History/Sport Studies Austria. Od wielu lat współpracuje z Niemieckim […]

Więcej o autorze

O publikacjach

Piłka nożna na celowniku polityki

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w Europie, wyzwalająca szczególnie silne emocje i przyciągająca tłumy kibiców. Znaczenie futbolu w XX i XXI wieku spowodowało liczne próby jego politycznej instrumentalizacji. Politycy starali się wykorzystać i odpowiednio ukierunkować namiętności związane z widowiskiem piłkarskim, by osiągnąć pożądane cele polityczne bądź społeczne. Doprowadziło to do wielu patologii obecnych we […]

Więcej o produkcie

Zbrodnie w imię wolności. Zamachy anarchistyczne w świetle prawa austriackiego drugiej połowy XIX wieku

Monografia Zbrodnie w imię wolności. Zamachy anarchistyczne w świetle prawa austriackiego drugiej połowy XIX wieku. Wybrane zagadnienia to omówienie rodzajów i charakteru przestępstw anarchistycznych, do których popełnienia dochodziło lub mogło dojść podczas działalności anarchistów w Cesarstwie Austro-Węgierskim w XIX wieku oraz związanych z nimi zagadnień prawnych. Rodzaje przestępstw anarchistycznych zostały omówione przez pryzmat przepisów prawa […]

Więcej o produkcie