
Zapraszamy do zapoznania się ze spotkaniem autorskim wokół książki „Cień Boga w ogrodzie filozofa”. Spotkanie dostępne jest w formie wideo na naszym profilu facebookowym.
Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych, to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 000 zł na dalszy rozwój naukowy. Uniwersytet Łódzki, gdzie narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie.
Nagroda została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach. Bywa, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny.
Patronem nagrody jest prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, był przede wszystkim wybitnym filozofem i doskonałym pedagogiem. Człowiekiem głębokiej refleksji i autorem niezwykle trafnych, ponadczasowych, myśli. Był też, po prostu, porządnym człowiekiem.
Najlepsze prace, jak również duża część tych, które nie dostały się do ścisłego finału konkursu, są na najwyższym poziomie naukowym. Dotychczasowymi laureatami nagrody są: prof. Jan Strelau, dr hab. Ewa Kołodziejczyk, dr hab. Dorota Sajewska, prof. Andrzej Friszke, prof. Grzegorz Ziółkowski, prof. Jerzy Zajadło, prof. Zbigniew Szmyt – reprezentują nie tylko doskonałość naukową i warsztatową. Również w życiu codziennym pokazują, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale zarazem określona postawa etyczna i otwarte podejście świata. Dr hab. Dorota Sajewska przekazała wygraną na cele charytatywne.
Źródło: https://www.uni.lodz.pl/nagroda-im-t-kotarbinskiego
PowrótSprawdź, jakie zestawy podręczników „Prima Via” obowiązują na Uniwersytecie Wrocławskim w roku akademickim 2022/2023 (semestr letni).
16/02/2023 Zobacz więcejPrzyłączając się do symbolicznego wsparcia zaatakowanej Ukrainy oraz dostrzegając brak sprzeciwu instytucji naukowych wobec agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej – Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego zawiesza do odwołania współpracę z naukowcami afiliowanymi przy instytucjach Rosji i Białorusi [...]
17/03/2022 Zobacz więcej