Na naszej stronie możecie już znaleźć zapowiedź publikacji „Wykonywanie długoterminowych kar pozbawienia wolności” Aleksandry Polak-Kruszyk z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Długoterminowe kary pozbawienia wolności – zwłaszcza w świetle zmian prawnych z 2022 roku – stały się jednym z kluczowych tematów debaty o funkcjach systemu karnego. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła bezprecedensowe rozwiązania, takie jak kary 30 lat pozbawienia wolności czy dożywocie bez możliwości warunkowego zwolnienia. Książka Aleksandry Polak-Kruszyk podejmuje wieloaspektową analizę tego zjawiska, wskazując, że choć funkcja izolacyjna tych kar pozostaje nieunikniona, nie można zrezygnować z prób realizacji celów resocjalizacyjnych.
„Długoterminowe kary pozbawienia wolności odgrywają istotną rolę wobec sprawców najpoważniejszych przestępstw. Dopiero orzekane w takim wymiarze czynią zadość poczuciu sprawiedliwości społeczeństwa, które oczekuje reakcji i ochrony ze strony państwa.”
Autorka na podstawie interdyscyplinarnych badań i doświadczenia formułuje 15 postulatów zmian mających usprawnić praktykę postępowania ze skazanymi. Podejmuje tematy takie jak kondycja psychiczna osadzonych, kryzys funkcji resocjalizacyjnej, problemy organizacyjne zakładów karnych czy potrzeba zindywidualizowanego podejścia. To cenna propozycja dla wszystkich, którzy zajmują się polityką karną, penitencjarną i praktyką wykonywania kar.
Monografia skierowana jest do szerokiego grona osób związanych z systemem penitencjarnym i wymiarem sprawiedliwości: funkcjonariuszy Służby Więziennej, kuratorów sądowych, sędziów (szczególnie penitencjarnych), prokuratorów, adwokatów, a także badaczy, studentów oraz praktyków zajmujących się resocjalizacją. Będzie szczególnie cenna dla osób mających bezpośredni kontakt z osobami skazanymi na długoletnie kary pozbawienia wolności.
Przykłady postulatów:
Po więcej informacji odsyłamy do publikacji.
Aleksandra Polak-Kruszyk – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Wykonawczego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Więcej.
Nowa publikacja „Fundamenty nowego procesu karnego” to pogłębiona analiza wartości, zasad i modeli, które powinny kształtować przyszły polski proces karny. Eksperci wskazują kierunki niezbędnych reform i inspirują do dalszej debaty.
20/06/2025 Zobacz więcejPublikacja „Zwrot ekologiczny w edukacji i kulturze. Nowa wrażliwość młodego pokolenia” to lektura obowiązkowa dla nauczycieli, edukatorów, rodziców oraz wszystkich, którym bliska jest przyszłość planety i wychowanie młodego pokolenia w duchu empatii, sprawczości i odpowiedzialności za środowisko.
17/06/2025 Zobacz więcejPoznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcej