0 0,00 

Zapowiedź: Jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się Zagłębie Miedziowe?

30/08/2024
Zapowiedź: Jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat zmieniło się Zagłębie Miedziowe?

Seria „Rozprawy naukowe Instytutu Geografii Rozwoju Regionalnego”

Miło nam poinformować, że już od 1 września rusza przedsprzedaż książki Katarzyny Kuzary pt. „Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym” dotyczącej terenu Zagłębia Miedziowego. To efekt wnikliwej analizy zmian zachodzących na tym obszarze w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy to kluczowy obszar górnictwa i hutnictwa miedzi w Polsce, gdzie wydobywane są także inne surowce, takie jak: srebro, ołów i sól kamienna. Eksploatacją tych zasobów zajmuje się KGHM Polska Miedź SA, jedna z największych krajowych spółek akcyjnych. Trwające od lat pięćdziesiątych XX wieku wydobycie istniejących złóż miedzi na terenie LGOM-u zapoczątkowało proces industrializacji regionu oraz wytworzenie się powiązań funkcjonalnych między poszczególnymi jednostkami osadniczymi. W konsekwencji uprzemysłowienia odnotowano szereg zmian społecznych, przestrzennych oraz gospodarczych, które wpłynęły na kształtowanie się tutejszej sieci osadniczej.

W 1957 roku odkryto po raz pierwszy złoża miedzi w okolicach Sieroszowic, co stało się przełomowym wydarzeniem dla rozwoju społeczno-gospodarczego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, który w wyniku zniszczeń spowodowanych II wojną światową stanowił jeden z najmniej uprzemysłowionych i zurbanizowanych obszarów w kraju. Od tego czasu rozpoczęły się dynamiczne zmiany związane z przemysłowym zagospodarowaniem terenu. Nowo powstałe zakłady górnicze, huty miedzi oraz towarzysząca im infrastruktura techniczna i działania człowieka przyczyniły się do znaczącej degradacji środowiska naturalnego, przekształcenia krajobrazu i sieci osadniczej oraz zmian w liczbie ludności i jej strukturze demograficznej. Pomimo tego rozpoczęcie działalności przemysłowej pobudziło jednocześnie rozwój społeczny i ekonomiczny terenie, który dziś jest najważniejszym liderem górnictwa i hutnictwa miedzi w Polsce.

Katarzyna Kuzara zwraca w swojej publikacji uwagę na przemiany sieci osadniczej w latach 1950–2018. Analiza obejmuje obszar powiatów głogowskiego, lubińskiego, legnickiego, polkowickiego
i miasta Legnicy. Wielopłaszczyznowe spojrzenie na kwestie zmian ludnościowych, przestrzennych, społecznych i gospodarczych dostarcza szczegółowych informacji na temat funkcjonowania zespołu osadniczego skupionego wokół wydobycia miedzi. Umożliwia lepsze prowadzenie polityki lokalnej i regionalnej, biorąc pod uwagę utrzymującą się światową koniunkturę i zasobność złóż na tym obszarze.

Książka zawiera szereg map i wykresów prezentujących zmiany zachodzące w Zagłębiu Miedziowym. Znajdują się w niej porównania archiwalnych materiałów kartograficznych oraz autorskie mapy obrazujące zmiany funkcji tego obszaru. Zaprezentowany współczesny kierunek badań osadniczych pozwala na podejmowanie świadomych i bardziej efektywnych decyzji w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej czy ochrony środowiska.

Książka będzie dostępna w przedsprzedaży na naszej stronie już od 1 września!

Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)

Współwydawcą publikacji jest jest Muzeum Historyczne w Lubinie: Muzeum Historyczne w Lubinie (muzeum-lubin.pl)

O autorce:

Katarzyna Kuzara — absolwentka geografii na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizacja: analizy regionalne i lokalne. Od 2020 roku doktorantka w Zakładzie Geografii Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr. Zainteresowania badawcze autorki skupiają się na zagadnieniach z zakresu geografii osadnictwa. Jest także nauczycielką geografii w liceum ogólnokształcącym we Wrocławiu, pilotem wycieczek i wykładowcą na kursach z branży turystycznej.

Powrót

Przeczytaj również