0 0,00 

Neobarok i jezuici w XVII-wiecznych Chinach. W poszukiwaniu granicznych przejawów kampu

seminarium
Neobarok i jezuici w XVII-wiecznych Chinach. W poszukiwaniu granicznych przejawów kampu

Zapraszamy na kolejne seminarium, które odbędzie się 30 marca (czwartek) o godzinie 18:00 w siedzibie naszego Wydawnictwa. Tym razem spotykamy się pod hasłem Neobarok i jezuici w XVII-wiecznych Chinach. W poszukiwaniu granicznych przejawów kampu i wysłuchamy wykładów prof. Zofii Kolbuszewskiej (UWr) oraz dr. Mateusza Janika (ISP PAN) pod opieką merytoryczną Agnieszki Wolny-Hamkało (IBL PAN).

Podczas spotkania zajmiemy się dwoma zagadnieniami:

Neobarok: opowieść o tym, że nigdy nie opuściliśmy gabinetu osobliwości
prof. Zofia Kolbuszewska (UWr)

Prosimy o lekturę trzech tekstów źródłowych:

  1. Krzysztof Mrowcewicz, Małe folio, IBL PAN 2011, s. 9–13, 164–173.
    Praca krytyczna Krzysztofa Mrowcewicza na temat wiersza Daniela Naborowskiego pt. „Małe folio”, utrzymanej w duchu rozszerzonego emblematu lub staropolskiego gatunku silva rerum lub gabinetu osobliwości. To neobarokowy tekst zawieszony pomiędzy krytyką literacką, historią literatury, antropologią kultury, literaturą piękną i „kunsztkamerą”, jak nazywa gabinet osobliwości Mrowcewicz.
  2. Thorntona Wilder, Most San Luis Rey, tłum. A. Kaska, Czytelnik 1957, s. 9–13, 147–165.
    Wstęp i zakończenie powieści Thorntona Wilder „Most San Luis Rey” z roku 1927 (polski przekład z roku 1957). Powieść prezentuje inne aspekty noebaroku.
  3. William Egginton, The Theater of Truth. The ideology of (neo)baroque aesthetics, Stanford University Press 2010, s. 1–9.

Staliśmy się Chińczykami – Konfucjusz i Jezuici, Kosmos i Globalizacja
dr Mateusz Janik (ISP PAN)

Tekst źródłowy:

M. Janik, Jezuicka szata mandaryna [pobierz]

W przypadku trudności z dotarciem do materiałów źródłowych, prosimy o kontakt z opiekunką merytoryczną – Agnieszką Wolny-Hamkało (agawuha@gmail.com).


Ilustracja: The Landing of Jean Nicolet at Red Banks in 1634, pocztówka wykonana na podstawie muralu na ścianie Brown County Court House. Opublikowana przez Bosse’s New Depot Green Bay, około 1934. Materiał i informacja o nim pochodzi z bloga poświęconego pocztówkom z Wisconsin – The Wisconsin Project.

Powrót

Informacje praktyczne

Data
30/03/2023
Godzina
18:00
Miejsce
pl. Uniwersytecki 15, p. 2
Gościni i gość
prof. Zofia Kolbuszewska (UWr), dr Mateusz Janik (ISP PAN)
Opieka merytoryczna
Agnieszka Wolny-Hamkało (IBL PAN)