Serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół książki „W cieniu Gór Olbrzymich. Ołtarz główny w Kościele Parafialnym pw. św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze” pod red. Andrzeja Kozieła oraz Artura Kolbiarza.
Wydarzenie organizowane w ramach finisażu wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze stanowi wyjątkowe dopełnienie ekspozycji – to nie tylko okazja do refleksji nad dziedzictwem regionu, ale również głębsze zanurzenie się w tematykę sztuki barokowej i jej lokalnych przejawów. To również osobny, pasjonujący wątek, ukazujący dzieje jednego z najcenniejszych zabytków sakralnych Jeleniej Góry, splecionych z europejskim kontekstem kulturowym i religijnym.
Wstęp wolny!
_______
O książce:
Śmiały i zaskakujący formą oraz rozbudowany w sferze treści barokowy ołtarz główny w kościele parafialnym pw. św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze przyciąga uwagę widzów od pierwszego spojrzenia. Jest najcenniejszym zabytkiem kościoła miejskiego, a także swoistym theatrum sacrum, który porusza każdego, kto odwiedza jeleniogórską świątynię.
Artur Kolbiarz i Andrzej Kozieł opisują dzieło wyjątkowe, jeden z nielicznych barokowych ołtarzy, które zachowały się do naszych czasów w niemalże pierwotnym stanie. Wykonany przez znakomitych artystów: urodzonego w Oslo rzeźbiarza Thomasa Weissfeldta i głogowskiego malarza Johanna Philippa Kretschmera, ucznia Michaela Willmanna, jest wybitnym przykładem barokowej sztuki na Śląsku oraz świadectwem politycznej i religijnej rzeczywistości, która przyczyniła się do jego powstania. Znakomicie wpisuje się w ówczesną rywalizację między konfesją katolicką i luterańską.
Monografia szczegółowo przybliża historię powstania ołtarza, sylwetki jego twórców, genezę artystycznej formy i architektonicznej konstrukcji, a także analizuje program ideowy zakodowany w malarskich i rzeźbiarskich przedstawieniach. Całość dopełnia ponad sto ilustracji ukazujących niezwykłe piękno tej monumentalnej realizacji, która — dzięki pracom konserwatorskim — odzyskuje dziś dawny blask.
_______
Andrzej Kozieł — profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie sztukę baroku w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Autor i współautor kilkudziesięciu naukowych artykułów i wielu książek. Organizator i współorganizator szeregu wystaw i naukowych konferencji. Zaangażowany w projekty popularyzujące sztukę baroku na Śląsku. Więcej.
Artur Kolbiarz — profesor Uniwersytetu Śląskiego, absolwent historii sztuki na UAM w Pozna¬niu. Od 2016 r. pracownik Zakładu Historii Sztuki (w 2019 r. przekształconego w Instytut Nauk o Sztuce) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Herder Institut w Marburgu oraz Fundacji Lanckorońskich. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół tematyki związanej z rzeźbą barokową i rokokową na Śląsku oraz jej ponadregionalnymi kontekstami.
Zachęcamy do dołączenia do Wydarzenia na Facebooku!
Powrót