0 0,00 

Sardyńskość a język, kultura, tradycja i styl życia

Spotkanie
Sardyńskość a język, kultura, tradycja i styl życia

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Baszak, autorką monografii „Kinematografia i literatura sardyńska a tożsamość regionalna” poświęconej nie tylko szeroko rozumianej kulturze wyspy, ale też złożonemu problemowi kształtowania się tożsamości regionalnej. Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Lech Moliński.

O książce:

Książka zawiera opis budowania tożsamości regionalnej w wybranych tekstach kultury sardyńskiej. Głównymi obszarami analizy są kinematografia sardyńska oraz adaptacje literatury sardyńskiej, przede wszystkim prozy Grazii Deleddy. Problematykę tożsamości regionalnej autorka przedstawia z szerszej perspektywy metodologicznej — zarówno socjologicznej, historycznej, psychologicznej, jak i etnograficznej, w której takie elementy, jak strój, zwyczaje czy obyczaje, składają się na podstawowe czynniki tożsamości regionalnej.

Ewa Baszak starała się wykazać, że tożsamość sardyńska jest składową prawie każdego dzieła literackiego i filmowego, które powstało na Sardynii. Tamtejsi mieszkańcy w większości decydują się bowiem na bezpośrednie podkreślenie owej „sardyńskości”: języka, kultury, tradycji czy stylu życia.

Wśród omawianych filmów znajdują się: „Bandyci z Orgosolo” (1960, reż. Vittorio De Seta), ekranizacja powieści Gavina Leddy „We władzy ojca” (1977, reż. Paolo i Vittorio Taviani), „Ballo a tre passi” (2003) oraz „Bellas Mariposas” (2012) (reż. Salvatore Mereu).

więcej

Powrót

Informacje praktyczne

Data
19/01/2023
Godzina
18:00
Miejsce
Tajne Komplety | Przejście Garncarskie 2
wstęp
wstęp wolny

Goście

Ewa Baszak

Doktor
Obszar prowadzonych przez nią badań obejmuje zjawisko regionalizmu w kinie włoskim, historię kina oraz wystąpienia publiczne.

Więcej o autorce

O publikacji

Kinematografia i literatura sardyńska a tożsamość regionalna. Od Grazii Deleddy do Salvatore Mereu

Wpisuje się w aktualną problematykę rozwijaną w filmoznawstwie, a mianowicie badania kina regionalnego. We Włoszech regiony od 1975 roku negocjują z rzymską centralą zakres swojej autonomii w produkcji filmowej na rzecz decentralizacji.

Więcej o produkcie