0 0,00 

Przemysłowy Wrocław sprzed PAFAWAGu. 100 lat zakładów Linke-Hoffman Werke. Spotkanie z Patrickiem Starczewskim

Czołgi Linke-Hofmann Lokomotywy Pafawag Patrick Starczewski
Przemysłowy Wrocław sprzed PAFAWAGu. 100 lat zakładów Linke-Hoffman Werke. Spotkanie z Patrickiem Starczewskim

Podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek będzie miała premierę niezwykła książka o przemysłowym Wrocławiu: „Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem. 100 lat zakładów Linke-Hofmann (1839-1939)” historyka i biznesmena – Patricka Starczewskiego. To podróż w głąb historii Wrocławia i Dolnego Śląska, ukazująca rozwój jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych regionu — Linke-Hofmann Werke. Odkrywa, jak w ciągu 100 lat mały warsztat rzemieślniczy przekształcił się w przemysłowego giganta, który kształtował gospodarkę i społeczeństwo.

🚂Koncern Linke-Hofmann Werke AG (LHW), na bazie którego powstał po wojnie polski Pafawag, to legenda na historycznej mapie przemysłowego Wrocławia.
🚂Podwaliny pod jego rozwój położyło połączenie sił dwóch konkurujących do tej pory firm: Fabryki Budowy Wagonów Gotffried Linke i Fabryki Wagonów Braci Hofmann. Fabryka Linkego wystartowała w 1834 r. i produkowała m.in. powozy konne, żeby wkrótce wytwarzać platformy kolejowe i lokomotywy dla powstających właśnie Kolei Górnośląskich. Spółka Hofmannów zaczęła od pomp strażackich, które dość szybko zamieniła na wagony kolejowe i tramwajowe. Po fuzji powstał jeden z największych wówczas w Europie zakładów przemysłowych (200 hektarów powierzchni, z czego blisko 80 pod dachem), zatrudniający cztery tysiące ludzi.

📖 To książka, która wciąga nie tylko miłośników historii, ale także wszystkich, którzy chcą lepiej poznać korzenie Wrocławia jako dynamicznego centrum przemysłowego.

Spotkanie autorskie z Patrickiem Starczewskim – historykiem i przedsiębiorcą pozwoli na wgląd w biznesowy aspekt drogi, którą przeszła mała wrocławska spółka, by stać się europejskim gigantem. Rozmowę poprowadzi prof. Tomasz Głowiński.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę o 12:00 do żółtej sali Hali Stulecia podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek! 🙂

Publikacja współfinansowana ze środków Muzeum Historyczne w Lubinie oraz przy koedycji z Wydawnictwem GAJT.


📌 Czas: 8 grudnia, godz. 12:00
📌 Miejsce: Sala Żółta | Hala Stulecia | Wrocławskie Targi Dobrej Książki

Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku!
📚 Książkę „Od lokomotyw do czołgów” będzie można kupić na stoisku WUWr podczas Targów!

Koncern Linke-Hofmann Werke AG (LHW), na bazie którego powstał po wojnie polski Pafawag, to legenda na historycznej mapie przemysłowego Wrocławia. Podwaliny pod jego rozwój położyło połączenie sił dwóch konkurujących do tej pory firm: Fabryki Budowy Wagonów Gotffried Linke i Fabryki Wagonów Braci Hofmann. Fabryka Linkego wystartowała w 1834 r. i produkowała m.in. powozy konne, żeby wkrótce wytwarzać platformy kolejowe i lokomotywy dla powstających właśnie Kolei Górnośląskich. Spółka Hofmannów zaczęła od pomp strażackich, które dość szybko zamieniła na wagony kolejowe i tramwajowe.

Po fuzji powstał jeden z największych wówczas w Europie zakładów przemysłowych (200 hektarów powierzchni, z czego blisko 80 pod dachem), zatrudniający cztery tysiące ludzi. Spółka akcyjna Linke-Hofmann-Werke w czasie obu wojen światowych przestawiała swoją produkcję na potrzeby wojska. W fabryce powstawały wówczas samoloty, pociągi pancerne, ciągniki półgąsienicowe i elementy do tajnej broni Hitlera — rakiet V2, między innymi z wykorzystaniem robotników przymusowych z Polski.

Po 1945 roku Państwowa Fabryka Wagonów we Wrocławiu (Pafawag) zaczęła produkować pojazdy szynowe. Historię koncernu do 1939 roku opisuje Patrick Starczewski, historyk i przedsiębiorca. Dzięki temu książka oprócz walorów czysto historycznych pozwala także na wgląd w biznesowy aspekt drogi, którą przeszła mała wrocławska spółka, by stać się europejskim gigantem. Książka zawiera ponad 200 ilustracji i zdjęć, w tym wiele niepublikowanych, oraz prezentuje plany założenia architektonicznego oraz urbanistycznego fabryki.

Powrót

Informacje praktyczne

Data
08/12/2024
Godzina
12:00
Miejsce
Sala Żółta | Hala Stulecia we Wrocławiu

Goście

Patrick Starczewski

Patrick  Starczewski — urodził się w 1977 roku w Świdnicy. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (2015). Studia doktoranckie na UWr zwieńczyła praca Od lokomotyw do czołgów. 100  lat wrocławskich zakładów Linke-Hofmann (1839–1939) obroniona w  2021. Stypendysta między innymi Instytutu Herdera w  Marburgu, Katholischer Akademischer Ausländer-Dienst (KAAD) w Bonn, Kancelarii Bawarii, Deutsche Nationalstiftung (stypendium im. Fritza Sterna). Autor blisko […]

Więcej o autorze

O publikacji

Od lokomotyw do czołgów

Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem 100 lat zakładów Linke- Hofmann (1839-1939) Koncern Linke-Hofmann Werke AG (LHW), na bazie którego powstał po wojnie polski Pafawag, to legenda na historycznej mapie przemysłowego Wrocławia. Podwaliny pod jego rozwój położyło połączenie sił dwóch konkurujących do tej pory firm: Fabryki Budowy Wagonów Gotffried Linke i Fabryki Wagonów Braci Hofmann. […]

Więcej o produkcie