0 0,00 

Spotkanie promocyjne książki „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego” | 20.02.2025

spotkanie autorskie
Spotkanie promocyjne książki „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego” | 20.02.2025

Wraz z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy serdecznie zapraszamy na spotkanie promocyjne wokół książki „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego”.

Kiedy i gdzie?

📅 20 lutego 2025 godz. 17:00

📍 Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Podczas spotkania, autorzy książki prowadzeni przez dyrektora Mariusza Urbanka przeniosą gości w czasy, gdy na dworach Piastów, w arystokratycznych rezydencjach, miejskich ratuszach i klasztorach kwitła sztuka, a krajobraz wzbogacały arcydzieła architektury. Równie istotne są także mniej znane aspekty życia codziennego dawnych mieszkańców księstwa — od piwowarstwa po słynną, choć dziś zapomnianą kiełbaskę jaworską. Nie zabraknie też słowa o świdniczance Marii Kunic, nazywanej śląską Pallas — astronomce, która na trwałe wpisała się w dzieje nauki.

Widzimy się w czwartek 20 lutego 2025 r. o godzinie 17:00 w holu muzeum na I piętrze. Podczas spotkania będzie można nabyć publikację w promocyjnej cenie!

Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego

Księstwo świdnicko-jaworskie, przez lata najpotężniejsze i najbogatsze na Śląsku, to jeden z najciekawszych historycznie regionów w Europie Środkowej. Kraina, która rozwijała się dzięki swojemu wielowyznaniowemu i wieloetnicznemu charakterowi oraz transgranicznej lokalizacji. Autorzy książki przenoszą nas w czasy, gdy na dworach Piastów, w arystokratycznych rezydencjach, miejskich ratuszach i klasztorach kwitła sztuka, a krajobraz wzbogacały arcydzieła architektury. Protestanckie kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze — największe drewniane barokowe świątynie w Europie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, to tylko jeden z przykładów.

Publikacja odkrywa także mniej znane aspekty życia codziennego dawnych mieszkańców księstwa — od piwowarstwa po słynną, choć dziś zapomnianą kiełbaskę jaworską. Wśród podejmowanych tematów jest także okrucieństwo ówczesnego wymiaru sprawiedliwości, przedstawione w artykule o miejscach straceń, oraz inspirujący tekst o świdniczance Marii Kunic, nazywanej śląską Pallas — astronomce, która na trwałe wpisała się w dzieje nauki.

Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego to wnikliwe spojrzenie na historyczne i kulturowe bogactwo regionu, wykraczające poza klasyczne ramy opisywania historii przez pryzmat wielkich postaci i wydarzeń. Autorzy uchwycili fenomen obszaru obejmującego Świdnicę, Jawor i okoliczne tereny w całej jego różnorodności. Opisując ślady dorobku księstwa, które przetrwały do współczesności, sprawiają, że ożywa ono nie tylko na kartach książki.


Wstęp wolny!

Zapraszamy, dołączajcie do wydarzenia na Facebooku!

Książkę znajdziesz tutaj: Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Powrót

Informacje praktyczne

Data
20/02/2025
Godzina
17:00
Miejsce
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Goście

Andrzej Kozieł

Profesor doktor habilitowany urodzony w 1966 roku w Opolu, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedrze Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie sztukę baroku w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Autor i współautor kilkudziesięciu naukowych artykułów i wielu książek. Organizator i współorganizator szeregu wystaw i naukowych konferencji. Zaangażowany w projekty popularyzujące sztukę baroku na Śląsku.

Więcej o autorze

Arkadiusz Muła

Urodzony w 1979 roku we Wrocławiu, doktor historii sztuki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze, były inspektor legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, przewodniczący Rady Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Autor i współautor artykułów i książek poświęconych sztuce śląskiego baroku, mecenatowi biskupów wrocławskich oraz dziedzictwu kulturowemu Dolnego Śląska. Organizator i uczestnik krajowych i międzynarodowych […]

Więcej o autorze

Dobiesław Karst

Urodzony w 1970 roku w Żarowie, doktor archeologii, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Jego zainteresowania badawcze obejmują rozwój średniowiecznych ośrodków miejskich i ich gospodarek, widoczny poprzez kulturę materialną, uchwytną w badaniach archeologicznych i architektonicznych. Zaangażowany w projekty studiujące średniowieczne browarnictwo, zwłaszcza słynne świdnickie piwo. Autor i współautor kilkunastu naukowych artykułów. Organizator, współorganizator i uczestnik […]

Więcej o autorze

O publikacji

Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego

Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego Księstwo świdnicko-jaworskie, przez lata najpotężniejsze i najbogatsze na Śląsku, to jeden z najciekawszych historycznie regionów w Europie Środkowej. Kraina, która rozwijała się dzięki swojemu wielowyznaniowemu i wieloetnicznemu charakterowi oraz transgranicznej lokalizacji. Autorzy książki przenoszą nas w czasy, gdy na dworach Piastów, w arystokratycznych rezydencjach, miejskich ratuszach i klasztorach kwitła sztuka, a […]

Więcej o produkcie