0 0,00 

Kultura upokarzania w mediach

Spotkanie
Kultura upokarzania w mediach

Nad rolą odgrywaną przez media w tworzeniu i utrzymywaniu kultury upokarzania oraz wpływem ideologii konsumpcjonizmu i neoliberalizmu na kształt czwartej władzy w środę 25 maja z Michałem Rydlewskim pomówi Kamil Cekiera w Księgarni Tajne Komplety.

Przyczynkiem do rozmowy jest nowo wydana książka Michała Rydlewskiego „Kultura upokarzania w mediach”, zbiór tekstów poświęconych w głównej mierze różnorakim aspektom tytułowego upokarzania obecnym w mediach masowych. Autor opisuje i szczegółowo analizuje powstanie „victim show” – charakterystycznego gatunku medialnego, którego mianem określa się programy oparte na bezwzględnym wykorzystywaniu ich uczestników, nierzadko nieświadomych prawd stojących za mechanizmami medialnymi. Celem „victim show” jest zapewnienie taniej – choć przynoszącej znaczne profity jego twórcom – rozrywki, kosztem wyszydzania i wyśmiewania słabszych, często używając przy tym różnych form manipulacji. 

Powrót

Informacje praktyczne

Data
25/05/2022
Godzina
18:00
Miejsce
Księgarnia Tajne Komplety
Wstęp
wolny

Goście

Michał Rydlewski

Doktor
Interesuje się teorią i historią kultury, filozofią kultury, krytyką kultury, kulturą współczesną ze szczególnym uwzględnieniem problematyki mediów.

Więcej o autorze

O publikacji

Kultura upokarzania w mediach. Zbiór artykułów

Zbiór artykułów opisuje m.in. wrocławski projekt antropologii mediów, nowo powstały gatunek medialny jakim jest victim show, medialne obrazy mieszkańców wsi będące przejawem rasizmu kulturowego i chamofobii, fenomen Polaków-cebulaków, niechęć do muzyki i słuchaczy disco polo oraz manipulacje w talent shows oraz innych programach telewizyjnych. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona wszystkich, którzy zajmują się mediami […]

Więcej o produkcie