Literacka uczta w sercu Krakowa! Spotkanie z Matthiasem Zschokke to okazja, by odkryć jednego z najbardziej oryginalnych autorów literatury niemieckojęzycznej.
Zapraszamy na spotkanie z Matthiasem Zschokke – szwajcarskim pisarzem, reżyserem i aktorem, którego twórczość, mimo licznych nagród i uznania za granicą, po raz pierwszy trafia do polskiego czytelnika.
W Pałacu Potockich w Krakowie porozmawiamy o książce „Maurice z kurą”, nagrodzonej prestiżowym Prix Femina Étranger i uznawanej za jedno z najoryginalniejszych dzieł współczesnej literatury niemieckojęzycznej.
Powieść Maurice z kurą jest zapisem wrażeń bohatera Maurice’a, którego nie możemy bliżej opisać, a który w swych codziennych peregrynacjach po Berlinie (gdzie od ponad trzydziestu lat mieszka Zschokke) próbuje odnaleźć bliski, ciepły kontakt z ludźmi, jaki możemy zaobserwować na obrazie Alberta Ankera pod tym samym tytułem. Maurice Ankera, dziesięcioletni syn malarza, trzyma w rękach kurę w sposób, z którego emanuje spokój zarówno ze strony dziecka jak i zwierzęcia.
W codziennych spotkaniach z przechodniami czy przedmiotami, poznajemy z jednej strony rozczarowanie, lecz z drugiej pełen zachwyt nad chwilą, która tak szybko umyka. Maurice chciałby się cieszyć kawą, którą mógłby wypić w swojej dzielnicy Berlina, ale wie, że jego marzenie skazane jest na porażkę – z tej dzielnicy wszyscy uciekają, a kawiarnia zostanie zamknięta. W przepełnionej ironią oraz wysublimowanym, i tak lubianym przez polskiego czytelnika, humorem powieści Zschokke daje radość czytelnikowi z każdego pięknego zdania, które wiedzie nas na manowce, zgodnie z zamiarem estetycznym autora: nie czynić tego, co możliwe.
Aż trudno uwierzyć, że twórczość Matthiasa Zschokke pozostaje do tej pory polskiemu czytelnikowi nieznana. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego powieścią Maurice z kurą w znakomitym tłumaczeniu Ewy Szymani ma wielką szansę wprowadzenia na rynek polski znakomitego pisarza, którego teksty przetłumaczone już zostały na wiele języków i docenione jak choćby na francuskim rynku wydawniczym, gdzie ukazały się już wszystkie jego teksty.
Matthias Zschokke urodzony w 1954 roku w Szwajcarii aktor, pisarz i reżyser filmowy jest niezwykle barwną i interesującą postacią zarówno sceny teatralnej, filmowej jak i przede wszystkim literackiej. Zschokke zaczął swoją artystyczną karierę jako aktor w teatrze w Bochum u słynnego dyrektora artystycznego Petera Zadka. Na początku lat osiemdziesiątych wchodzi na ścieżkę pisarską i czyni to z dużą mocą przekonywania do swojej wizji artystycznej, gdyż za debiut literacki Max otrzymuje w 1981 roku Nagrodę Miasta Biel i Kantonu Bern. Od tego momentu będzie publikował trzy powieści na dekadę, a ponadto pisał sztuki teatralne i kręcił filmy, które także spotykają się z niezwykle pozytywnym przyjęciem – w 1986 otrzymuje nagrodę Niemieckiej Krytyki Filmowej za film Edvige Scimitt oraz w 1989 nagrodę Kantonu Bern za Film Der wilde Mann. Głównym obszarem działań artystycznych Zschokke pozostaje jednak literatura. Za kolejne powieści i sztuki teatralne otrzymuje nagrody Hansa Ericha Nossaka, Gerharta Hauptmanna czy Nagrodę im. Welti’ego.
Najważniejszym wyróżnieniem literackim jakie Zschokke otrzymuje w 2009 roku, jest Prix Femina Étranger za powieść Maurice mit Huhn (Maurice z kurą). Do tej pory Zschokke jest jedynym autorem niemieckojęzycznym, który zdobył to prestiżowe wyróżnienie.
Rozmowę z autorem poprowadzi Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką „Stacja: Literatura”. Moderatorka prozatorskiego Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ. Spotkanie będzie tłumaczone konsekutywnie z języka niemieckiego.
To niepowtarzalna okazja, by poznać autora, którego teksty już dawno zdobyły serca czytelników we Francji, Niemczech czy Włoszech – i który właśnie debiutuje w Polsce.
Do zobaczenia w Krakowie!
Wstęp wolny, ale obowiązują darmowe wejściówki: https://kbfbilety.krakow.pl/…/matthias-zschokke-i…
Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/6bmGSLRAK
Czytaj o wydarzeniu na stronie Pałacu Potockich w Krakowie.
Powrót