0 0,00 

Aleksander Woźny i scenariusze kultury

archiwum wideo ze spotkania
Aleksander Woźny i scenariusze kultury

Spotkanie wokół książki „Scenariusze kultury w mediach i w medycynie narracyjnej” z prof. Aleksandrem Woźnym w ramach cyklu popularnonaukowego w Księgarni Filmowej Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty.

Publikacja „Scenariusze kultury w mediach i w medycynie narracyjnej” jest rezultatem wieloletnich badań nad strategiami komunikacyjnymi w utworach narracyjnych i w mediach, a droga autora do medycyny narracyjnej prowadziła przez analizy narratologiczne oraz studia nad humanistyką rozumiejącą. To praca o scenariuszach kultury, które trwają przez wieki i występują jako względnie trwałe wyobrażenia, a często także jako wzory interakcji stosowane powszechnie, zwłaszcza w mediach — „odgrywane” są one w różnych dziedzinach aktywności, również tej poznawczej. Niektóre z nich powielane są w naszych zachowaniach nieświadomie, inne budowane są jako w pełni świadomy gest sprzeciwu wobec dominującej opinii publicznej. Pośród opisanych w książce scenariuszy: celebryty-skandalisty, przebudzenia czy kozła ofiarnego, które pojawiają się na co dzień w mediach, szczególne znaczenie dla jej autora ma scenariusz kulturowego suflera. Dzięki niemu dochodzi do zmiany relacji pacjent–lekarz, a w sali szpitalnej czy gabinecie lekarskim można przebić się przez gęsty las narastających od wieków po obu stronach uprzedzeń i lęków, i dotrzeć wspólnymi siłami do polany. Stając po stronie odrzuconych, ale niepoddających się, autor publikacji podejmuje polemikę z autorytetami i wskazuje na konieczność weryfikowania zastygających we współczesnych badaniach nad komunikacją i mediami stereotypów.

Spotkanie poprowadzą Łukasz Basiak i Karol Pęcherz.

Spotkanie odbyło się stacjonarnie z transmisją na YouTube.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Powrót

Informacje praktyczne

Data
15/10/2021
Godzina
18:00
Miejsce
Księgarnia Filmowa Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty
Fotorelacja

Goście

Aleksander Woźny

Profesor
Medioznawca, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego; jego obszary badawcze stanowią antropologia komunikacji i mediów, literaturoznawstwo, medycyna narracyjna i public relations.

Więcej o autorze