0 0,00 

Wszystkiego najlepszego i błękitnego z okazji Dnia Kobiet!

08/03/2024
Wszystkiego najlepszego i błękitnego z okazji Dnia Kobiet!

W Dniu Kobiet mamy dla Was, drogie Panie (oraz pozostali czytelnicy) coś naprawdę pięknego!

Trwają prace nad nową książką i choć nie zdradzimy jeszcze wszystkiego, bo na to o chwilę za wcześnie, to możemy pokazać, że błękit będzie odgrywał w niej główną rolę!

Na okładce zobaczycie jeden z bardziej popularnych projektów kwiatów chryzantemy Williama Morrisa, powstały w 1877 roku – wzór tapety projektowanej w stylu Arts & Crafts. Styl ten miał służyć społeczeństwu, popularyzując dobre rzemiosło i wprowadzając piękne, funkcjonalne przedmioty do wnętrz na przełomie XIX i XX wieku.

I choć nie jest to najistotniejszy element zapowiadanej publikacji, to mody i aranżacji wnętrz pojawi się w niej całe mnóstwo!

Kobiety! Życzymy Wam więc cierpliwości i spokoju (tak podpowiada nam symbolika niebieskiej chryzantemy), ale także mnóstwa powodów do uśmiechu na co dzień, sprawczości i oczywiście dobrych książek!

A dla ciekawych jeszcze odrobina o tapecie i barwie, prosto z przygotowywanej publikacji:

“Do pozyskiwania jak najszlachetniejszych odcieni dążył Morris, który mimo możliwości stosowania pigmentów syntetycznych poszukiwał sposobów uzyskiwania wyrazistych kolorów tkanin i tapet z barwników organicznych. Znalazły się wśród nich: kraplak (otrzymywany z korzenia europejskiej i bliskowschodniej rośliny zwanej marzanną barwierską Rubia tinctorum), arzika (z rezedy), żółcień pozyskiwana z szafranu lub kory dębu barwierskiego, brąz z korzenia lub łupin orzecha, koszelina (z wysuszonych owadów) oraz indygo (a także urzet barwierski), z których otrzymywał barwę niebieską.
Celem projektanta było wprowadzenie na rynek wyrobów użytkowych o wysokiej jakości wykonania, które miały wyróżniać „prostota i szlachetność” (…) Kolor niebieski miał swoje różne oblicza we wnętrzach fin de siècle. (…) Na ścianach intensywne błękity pojawiały się rzadko. William Morris, choć zamieścił w swoich wzornikach tapet gamę niebieskich odcieni, to stosował głównie tony stalowe, gołębie lub nieco ciemniejsze — odwołujące się do błękitu indyjskiego (indygo) bądź delikatnie zielonkawe”.

Powrót

Przeczytaj również