W Dniu Kobiet mamy dla Was, drogie Panie (oraz pozostali czytelnicy) coś naprawdę pięknego!
Na okładce zobaczycie jeden z bardziej popularnych projektów kwiatów chryzantemy Williama Morrisa, powstały w 1877 roku – wzór tapety projektowanej w stylu Arts & Crafts. Styl ten miał służyć społeczeństwu, popularyzując dobre rzemiosło i wprowadzając piękne, funkcjonalne przedmioty do wnętrz na przełomie XIX i XX wieku.
I choć nie jest to najistotniejszy element zapowiadanej publikacji, to mody i aranżacji wnętrz pojawi się w niej całe mnóstwo!
Kobiety! Życzymy Wam więc cierpliwości i spokoju (tak podpowiada nam symbolika niebieskiej chryzantemy), ale także mnóstwa powodów do uśmiechu na co dzień, sprawczości i oczywiście dobrych książek!
A dla ciekawych jeszcze odrobina o tapecie i barwie, prosto z przygotowywanej publikacji:
„Do pozyskiwania jak najszlachetniejszych odcieni dążył Morris, który mimo możliwości stosowania pigmentów syntetycznych poszukiwał sposobów uzyskiwania wyrazistych kolorów tkanin i tapet z barwników organicznych. Znalazły się wśród nich: kraplak (otrzymywany z korzenia europejskiej i bliskowschodniej rośliny zwanej marzanną barwierską Rubia tinctorum), arzika (z rezedy), żółcień pozyskiwana z szafranu lub kory dębu barwierskiego, brąz z korzenia lub łupin orzecha, koszelina (z wysuszonych owadów) oraz indygo (a także urzet barwierski), z których otrzymywał barwę niebieską.
Celem projektanta było wprowadzenie na rynek wyrobów użytkowych o wysokiej jakości wykonania, które miały wyróżniać „prostota i szlachetność” (…) Kolor niebieski miał swoje różne oblicza we wnętrzach fin de siècle. (…) Na ścianach intensywne błękity pojawiały się rzadko. William Morris, choć zamieścił w swoich wzornikach tapet gamę niebieskich odcieni, to stosował głównie tony stalowe, gołębie lub nieco ciemniejsze — odwołujące się do błękitu indyjskiego (indygo) bądź delikatnie zielonkawe”.
Poznaj książkę Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” – pierwsze tak obszerne opracowanie dziejów polskich haseł politycznych od odzyskania niepodległości po współczesność. Publikacja analizuje ponad 2000 formuł – od sztandarów i ulotek, przez plakaty i graffiti, aż po hasła protestów społecznych i kampanii wyborczych, ukazując ich rolę w kształtowaniu świadomości obywatelskiej i kultury politycznej. To niezbędna lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, językiem polityki i mechanizmami społecznej mobilizacji.
16/06/2025 Zobacz więcejOdkryj książkę „Historia obecności. Przekłady literatury żydowskiej w polskim repertuarze wydawniczym w XX wieku” Moniki Jaremków – pierwszą tak kompleksową analizę przekładów literatury jidysz i hebrajskiej na język polski. Publikacja śledzi losy żydowskich tekstów literackich w Polsce, prezentując nie tylko dzieje tłumaczeń, ale także ich recepcję, wydawców, tłumaczy i wpływ na polską kulturę. To niezbędne źródło dla badaczy literatury, historii Żydów i wszystkich zainteresowanych dialogiem międzykulturowym.
16/06/2025 Zobacz więcejPoznaj nowość wydawniczą „Na drodze do porozumienia. Relacje polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku” – interdyscyplinarną książkę pod redakcją Magdaleny Gibiec i Grzegorza Hryciuka, która analizuje kluczowe momenty, wyzwania i perspektywy w relacjach polsko-ukraińskich na przestrzeni ostatnich stu lat. Publikacja oparta na badaniach wybitnych historyków z Polski i Ukrainy, prezentuje zarówno trudne epizody, jak i przykłady współpracy, oferując unikalne spojrzenie na wspólną historię i przyszłość sąsiedzkich narodów. To obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych historią, polityką i dialogiem polsko-ukraińskim.
16/06/2025 Zobacz więcej