0 0,00 

Zapowiedź: Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego

14/03/2025
Zapowiedź: Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego

Niebawem ukaże się naszym nakładem nowa książka Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego Przemysława Radwańskiego. Publikacja skierowana jest do wszelkich miłośników sztuki, którzy pragną odkrywać nieznane, eksperymentalne aspekty twórczości jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku oraz teatrologów i kulturoznawców, którzy pragną zgłębić życie i twórczość Jerzego Grotowskiego. Zaciekawi także pasjonatów teatru, którzy interesują się eksperymentalnymi formami i próbują zrozumieć parateatralne poszukiwania Grotowskiego. Również studenci oraz badacze kultury, pragnący zgłębić aksjologię i filozofię sztuki w kontekście jej praktycznej realizacji znajdą tutaj dla siebie wartościowe treści.

Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego to książka, która odsłania mało znany etap twórczości Jerzego Grotowskiego, ukazując jego wizjonerskie parateatralne eksperymenty poza sceną. Autor za pomocą obrazów i metafor tworzy opowieść o sztuce i poszukiwaniu autentyczności.

Jerzy Grotowski – reżyser, nauczyciel, wizjoner to jeden z najważniejszych teoretyków i praktyków teatralnych XX wieku. Reformator, którego prace zmieniły współczesny teatr.

Tytułowe „wartości urzeczywistniane” monografii Przemysława Radwańskiego zwracają uwagę na to, co było w dziele Grotowskiego rzeczywiste i dziejące się, a nie tylko deklarowane i komunikowane. Autor podjął się zadania bardzo trudnego — opisania doświadczeń i zdarzeń, które trudno zamknąć w precyzyjnych definicjach. I o których niewiele wiadomo. Nie mamy pewności, co naprawdę działo się w latach siedemdziesiątych w lasach Brzezinki pod Oleśnicą, salach Laboratorium, w starym młynie czy na zamku w Grodźcu, gdy Grotowski „wyszedł z teatru” i skierował się w stronę działań parateatralnych. Istnieje niewiele opracowań tego okresu działań artysty.

Opisując działania Jerzego Grotowskiego z tego okresu autor odchodzi od języka naukowej zwięzłości. Używa obrazów i metafor, które pomagają oddać i zrozumieć esencję działań maga teatru. Stara się uchwycić nieuchwytne. Powstała dzięki temu barwna i sugestywna opowieść o wyjątkowym podejściu do kultury i sztuki.

Kliknij, aby pobrać spis treści.

„Zadanie, przed którym stanąłem, jest zuchwałe — pisanie o tym, co poza słowami, o doświadczeniu, które trudno uchwycić w definicjach. W tej książce staram się dotknąć tego, co ulotne, co nieuchwytne, a jednocześnie niezwykle ważne — wartości urzeczywistnianych w twórczości Grotowskiego. To nie tylko analiza, to próba uchwycenia tego, co staje się, co trwa mimo przemijania wydarzeń. To droga, na której słowa nie zastępują życia, a jedynie próbują dotknąć tego, co w nim najbardziej istotne.”

(parafraza wstęp str. 11-12)

Fragment recenzji:

Studium doktora Przemysława Radwańskiego wzbogaca polskie piśmiennictwo naukowe o cenną pozycję. Autor z dużą odwagą i godną podziwu sumiennością podejmuje się analizy jednego z najbardziej problematycznych i ambitnych, ale też trudnych do opisania przedsięwzięć Jerzego Grotowskiego.
Parateatr czy „kultura czynna” to utopijny projekt ekologiczny, próba przywrócenia Człowiekowi bezpośredniego kontaktu z naturą i zainicjowania odrodzenia społecznego. Dr Radwański nie rekonstruuje parateatralnych zdarzeń, ale poddaje to zjawisko ocenom aksjologicznym z perspektywy teorii wypracowanych przez wrocławskich kulturoznawców.

To nowatorskie spojrzenie na dzieło Grotowskiego przynosi zaskakujące i wielce inspirujące rezultaty. Grotowski został potraktowany po raz pierwszy z taką powagą jako twórca urzeczywistniający wartości. Autor formułuje serię intrygujących i często wnikliwych tez, które z pewnością staną się punktem wyjścia do dalszych badań nad spuścizną Grotowskiego.

Z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Kocura, Uniwersytet Wrocławski

Zachętą do sięgnięcia po książkę niech będą również słowa innej recenzji:

Odwołując się do opublikowanej literatury na temat „kultury czynnej” i poszczególnych przedsięwzięć parateatralnych Grotowskiego i Teatru Laboratorium, Radwański systematycznie omawia wartości urzeczywistniane w toku tych aktywności: po pierwsze, rozbrojenie, czyli metaforyczne „obmycie”; po wtóre, doświadczenie percepcji bezpośredniej; po trzecie, doświadczenie bycia „takim, jakim się jest, cały”’; po czwarte, procesualność; po piąte, doświadczenie nunc stans, czyli „wiecznego teraz”; po szóste, rozbudowaną w wypowiedziach Grotowskiego metaforę braterstwa; po siódme wreszcie, Święto i świętość.

Z recenzji prof. dr. hab. Leszka Kolankiewicza, Uniwersytet Warszawski

O autorze:

Przemysław Radwański — wykładowca (od 2008 roku) kulturoznawstwa w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. W latach 1975–76 brał udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a później w prowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski badaniach kultury Dolnego Śląska i działaniach olsztyńskiej Pracowni. Pracował w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, współtworzył holistyczny ośrodek EKO-OKO i szereg pozarządowych programów edukacyjnych, między innymi Edukacja w Naturze, Zielony Certyfikat, Mała Szkoła, Forum Inicjatyw Oświatowych. Zainteresowania: aksjologia kulturoznawcza i animacja kultury.

Więcej informacji o autorze znajdziecie tutaj.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych, aby nie przegapić premiery tej książki!

Powrót

Przeczytaj również