0 0,00 

„Studia filmoznawcze” w nowej odsłonie

19/07/2024
„Studia filmoznawcze” w nowej odsłonie

Najnowszy numer czasopisma „Studia Filmoznawcze” dostępny jest już do czytania na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci Studia Filmoznawcze (wuwr.pl). W ramach zrealizowanego projektu czasopismo zyskało nowy layout i zostały opracowane całkiem nowe założenia typograficzne, które wpisują się w obecną identyfikację wizualną wydawnictwa. Głównym elementem graficznym są rozchodzące się promieniście linie, dla których inspiracją był kształt światła wychodzącego z projektora filmowego! To trzecie, po „Pracach literackich” i „Wrocławsko-lwowskich zeszytach prawniczych” czasopismo, które zyskało nowy wygląd!

Teksty zgromadzone w 45. tomie „Studiów Filmoznawczych” koncentrują się na pojęciach peryferii i peryferyjności, realizując postulat rozszerzenia refleksji nad kinem poza to, co centralne, kanoniczne i głównonurtowe. Kategorię peryferyjności rozumiemy wieloaspektowo: geograficznie, społecznie, ekonomicznie, instytucjonalnie, estetycznie, kulturowo i dyskursywnie. W numerze znalazły się zatem teksty poświęcone nie tylko kinu tworzonemu i oglądanemu na peryferiach, lecz także produkcjom spoza historycznego kanonu oraz rzadko podejmowanym problemom teorii filmu. Autorzy i Autorki artykułów zajmują się w swoich pracach zarówno tekstualnymi analizami samych dzieł, jak i zagadnieniami produkcji i dystrybucji oraz odbioru i recepcji kina, udowadniając tym samym, jak wiele ważnych i interesujących procesów toczy się na obrzeżach światowej kinematografii i jak wiele białych plam skrywa jeszcze historia ruchomych obrazów.

Drukowana wersja już niedługo pojawi się w księgarni wydawnictwa. Jeśli jesteście ciekawi wydawnictw filmoznawczych, zapraszamy tutaj: Archiwa Filmoznawstwo | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)

Zachęcamy do zakupu na wuwr.eu – kupując bezpośrednio wspierasz małych wydawców!

Powrót

Przeczytaj również