Niezwykle miło nam poinformować, że ruszyła już przedsprzedaż najnowszej książki pod redakcją Marleny Krupy-Adamczyk oraz Tomasza Szymańskiego. Opracowanie „Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce” zawiera artykuły w pięciu językach, napisane przez badaczy z różnych krajów, którzy skupili się na najbardziej nieuchwytnych i trudnych do zrozumienia aspektach doświadczeń mistycznych.
Niejednoznaczność stanów i przeżyć religijnych to kwestia dyskutowana od czasów, kiedy nauka przekroczyła granice wiary. Kłopotom racjonalnego myślenia zaczęło wówczas towarzyszyć uczucie, które stało się zasadnicze dla pojmowania religii i metafizycznych doznań.
Doświadczenia mistyczne, jak zauważył amerykański filozof
i psychofizjolog William James, pozostają zawsze niewypowiadalne, nieuchwytne i tymczasowe. Doznający ich ludzie mogą jedynie im się poddać, później jednak próbować o nich opowiedzieć, nazwać je, a ich przekaz może stać się inspiracją dla artystów, fascynującym przedmiotem dociekań dla badaczy oraz impulsem do duchowych poszukiwań innych ludzi.
Doświadczeniu mistycznemu można przyglądać się z rozmaitych perspektyw: filozoficznej, historycznej, religioznawczej, literackiej i literaturoznawczej, antropologicznej i neuronaukowej. Można też próbować przekraczać granice między tymi dyscyplinami. Niniejszy tom zawiera artykuły w pięciu językach autorstwa badaczy z różnych krajów, którzy poświęcili swoją uwagę najbardziej mglistym i najtrudniejszym do uchwycenia aspektom doświadczeń mistycznych.
Z recenzji dr. hab. Maksymiliana Drozdowicza, prof. UWSB Merito we Wrocławiu:
Po lekturze książki Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce dostrzegam sposobność do podjęcia dyskusji o roli i miejscu sacrum w dzisiejszej kulturze zachodniej oraz o właściwie rozumianym podejściu do głębokiego przeżywania wiary w tych — jakże niesprzyjających wierze — czasach.
Przy okazji wczytywania się w poszczególne rozdziały tej różnorodnej tematycznie i stylistycznie publikacji mogę spojrzeć przekrojowo na — jakby zatrzymany w kadrze — stan obecnej akademickiej refleksji nad dziedzictwem klasycznej mistyki w literaturze, sztuce, naukach społecznych oraz na próbę połączenia w jeden wielobarwny obraz szerokiego kontekstu mistycyzmu właściwego chrześcijaństwu, ale i obszarom poza kręgiem kulturowym Zachodu.
Najnowszą publikację możecie zakupić na naszej stronie: Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Redaktorzy książki:
Marlena Krupa-Adamczyk — iberystka, literaturoznawczyni, związana z Instytutem Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W kręgu jej zainteresowań naukowych znajduje się literatura ascetyczno-mistyczna, a w szczególności twórczość mistyków hiszpańskich: Jana od Krzyża i Teresy z Ávili.
Autorka książek: Duch i litera. Liryczna ekspresja mistycznej drogi świętego Jana od Krzyża w polskich przekładach (2011), W poszukiwaniu numinosum. Jan od Krzyża w polskiej kulturze XX wieku (2020) oraz wstępu i redakcji nowego przekładu Pieśni duchowej Jana od Krzyża (2017). Członek redakcji czasopisma „Estudios Hispánicos”
Tomasz Szymański — romanista i filozof, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę francuską (zwłaszcza XIX wieku) oraz problematykę filozoficzną (hermeneutyka, filozofia jako sposób życia) i religijną (historia idei religijnych i duchowości, zachodni ezoteryzm, myśl postsekularna).
Jest autorem licznych publikacji, w tym książek: La morale des choses. La théorie des correspondances dans l’œuvre de Charles Baudelaire (2019), W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei i jej wybrane postacie w XIX-wiecznej literaturze francuskiej (2024).
PowrótOgłaszamy nabór na stanowisko: Grafik - Składacz - DTP. Na zgłoszenia czekamy do 20.09.2024 r.
06/09/2024 Zobacz więcejRusza przedsprzedaż naszej najnowszej publikacji Katarzyny Kuzary "Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym".
30/08/2024 Zobacz więcej"W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei i jej wybrane postacie w dziewiętnastowiecznej literaturze francuskiej" Tomasza Szymańskiego to dzieło wyróżnione w prestiżowym konkursie Uniwersytetu Wrocławskiego.
29/08/2024 Zobacz więcej