Wyczekiwana przez wszystkich publikacja Patricka Starczewskiego będzie mieć swoją premierę już niebawem, bo na Wrocławskich Targach Dobrych Książek! „Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem. 100 lat zakładów Linke- Hofmann (1839-1939)” to fascynująca podróż w głąb historii Wrocławia i Dolnego Śląska, ukazująca rozwój jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych regionu — Linke-Hofmann Werke. Odkrywa, jak mały warsztat rzemieślniczy przekształcił się w przemysłowego giganta, który kształtował gospodarkę i społeczeństwo na przestrzeni stu lat.
To unikalna pozycja, która po raz pierwszy w języku polskim szczegółowo opisuje historię wrocławskiego przemysłu, korzystając z bogatych niemieckich i polskich archiwów. Czytelnik znajdzie w niej nie tylko historie o lokomotywach i czołgach, ale także o innowacjach technologicznych, politycznych zawirowaniach i codziennym życiu pracowników. Dzięki klarownemu językowi i barwnym opisom książka zainteresuje zarówno pasjonatów historii, jak i osoby szukające inspirujących przykładów rozwoju przedsiębiorczości. To wyjątkowa szansa, by poznać kluczowy fragment dziedzictwa Wrocławia i lepiej zrozumieć, jak lokalna gospodarka wpłynęła na losy Europy.
Fabryczna – nazwa jednej z dawnych dzielnic Wrocławia przywodzi na myśl skojarzenia z funkcjonującymi niegdyś na jej terenach zakładami przemysłowymi, takimi jak PAFAWAG czy Fadroma i FAT. Najbardziej intensywny rozwój obszaru wokół ul. Grabiszyńskiej przypadał na czasy, gdy miasto funkcjonowało jeszcze pod nazwą Breslau.
Koncern Linke-Hofmann Werke AG (LHW), na bazie którego powstał po wojnie polski Pafawag, to legenda na historycznej mapie przemysłowego Wrocławia.
Podwaliny pod jego rozwój położyło połączenie sił dwóch konkurujących do tej pory firm: Fabryki Budowy Wagonów Gotffried Linke i Fabryki Wagonów Braci Hofmann. Fabryka Linkego wystartowała w 1834 r. i produkowała m.in. powozy konne, żeby wkrótce wytwarzać platformy kolejowe i lokomotywy dla powstających właśnie Kolei Górnośląskich. Spółka Hofmannów zaczęła od pomp strażackich, które dość szybko zamieniła na wagony kolejowe i tramwajowe. Po fuzji powstał jeden z największych wówczas w Europie zakładów przemysłowych (200 hektarów powierzchni, z czego blisko 80 pod dachem), zatrudniający cztery tysiące ludzi.
Spółka akcyjna Linke-Hofmann-Werke w czasie obu wojen światowych przestawiała swoją produkcję na potrzeby wojska. W fabryce powstawały wówczas samoloty, pociągi pancerne, ciągniki półgąsienicowe i elementy do tajnej broni Hitlera — rakiet V2, między innymi z wykorzystaniem robotników przymusowych z Polski. Po 1945 roku Państwowa Fabryka Wagonów we Wrocławiu (Pafawag) zaczęła produkować pojazdy szynowe. Historię koncernu do 1939 roku opisuje Patrick Starczewski, historyk i przedsiębiorca. Dzięki temu książka oprócz walorów czysto historycznych pozwala także na wgląd w biznesowy aspekt drogi, którą przeszła mała wrocławska spółka, by stać się europejskim gigantem. Książka zawiera ponad 200 ilustracji i zdjęć, w tym wiele niepublikowanych, oraz prezentuje plany założenia architektonicznego oraz urbanistycznego fabryki.
Z recenzji dr. Marka Buraka, Politechnika Wrocławska:
Osią rozważań jest utworzona w 1839r., bodaj najdłużej nieprzerwanie funkcjonująca na terenie stolicy Dolnego Śląska — firma Gottfrieda Linkego (Wagenbauanstalt Gottfried Linke). Lektura dostarcza szczegółowych informacji o jej rozwoju na przestrzeni stu lat, kiedy działała w różnych okolicznościach organizacyjnych, zawsze jednak z nazwiskiem założyciela w nazwie. Z czasem przedsiębiorstwo stało się ikoną wrocławskiego nowoczesnego przemysłu, funkcjonując do maja 1945 roku w niemieckiej rzeczywistości gospodarczej. Taką też rolę — już w polskich realiach – przejęła utworzona na bazie zachowanych urządzeń Linke-Hofmann Werke — Państwowa Fabryka Wagonów (popularny Pafawag).
Autor prowadzi nas przez wrocławskie (i nie tylko) dzieje zakładów Linkego, ale także przez skomplikowane uwarunkowania kształtującego się od połowy XIX wieku nowoczesnego przemysłu. I — co należy podkreślić — poświęca wiele miejsca kwestiom socjalnym, jakich definiowanie zapoczątkowano w ostatnich dekadach tegoż stulecia. Autorskie rozważania zostały oparte w największej mierze na źródłach pochodzących z niemieckich i polskich archiwów. Warto jednak zaznaczyć: źródeł nie tylko o charakterze historycznym, ale licznie reprezentowanych — gospodarczym. Analiza tych ostatnich, na co pozwala ekonomiczne przygotowanie autora, niewątpliwie ułatwia zrozumienie niekiedy trudnych decyzji zarządzających wrocławskimi zakładami, którym początek dał Gottfried Linke.
SPIS TREŚCI:
Kup „Od lokomotyw do czołgów” na naszej stronie!
Publikacja łączy aspekty technologiczne, społeczne i polityczne, przedstawiając ewolucję jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych Wrocławia.
To książka, która wciąga nie tylko miłośników historii, ale także wszystkich, którzy chcą lepiej poznać korzenie Wrocławia jako dynamicznego centrum przemysłowego!
O AUTORZE:
Patrick Starczewski — urodził się w 1977 roku w Świdnicy. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego (2015). Studia doktoranckie na UWr zwieńczyła praca Od lokomotyw do czołgów. 100 lat wrocławskich zakładów Linke-Hofmann (1839–1939) obroniona w 2021. Autor blisko 50 artykułów naukowych w tomach zbiorowych i czasopismach. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii gospodarczej, regionalnej (Dolny Śląsk, Wrocław, Świdnica), a także historii kolei — jej wpływu na postęp cywilizacyjny i gospodarczy Śląska oraz rozwój regionalnych przedsiębiorstw. Więcej tutaj.
Publikacja współfinansowana ze środków Muzeum Historycznego w Lubinie oraz przy koedycji z Wydawnictwem GAJT.
PowrótJuż niebawem widzimy się na Wrocławskich Targach Dobrych Książek! Wydawnictwo w tym roku będzie miało dwukrotnie większe stoisko! Premiery, dużo nowości, nasze bestsellery!
03/12/2024 Zobacz więcej"Łemkowskie rozdroże" to wyjątkowy obraz Łemkowszczyzny jako kultury naznaczonej dramatycznymi wydarzeniami historycznymi, takimi jak przymusowe wysiedlenia i rozdarcia ideologiczne. Prof. Syrnyk odkrywa, jak różne interpretacje i narracje wpływają na pamięć zbiorową Łemków oraz ich tożsamość.
06/11/2024 Zobacz więcejZ przyjemnością informujemy, że książka "Błękitny fin de siècle" Justyny Bajdy otrzymała wyróżnienie za walory edytorskie w konkursie Gaudeamus 2024, organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych
25/10/2024 Zobacz więcej