Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego to wyjątkowy konkurs na publikację książki, organizowany od 2007 roku pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydanie w tej serii jest zaszczytnym wyróżnieniem dla wybitnego i oryginalnego dzieła naukowego.
Co mamy na myśli, gdy mówimy o religii uniwersalnej? Dzisiaj, gdy pluralizm religijny jest na porządku dziennym jako nieodłączny element demokratycznego świata Zachodu, pytanie o religię uniwersalną nasuwa się w sposób niejako naturalny. Jej perspektywa pojawia się niechybnie na naszym horyzoncie kulturowym, wyznaczonym z jednej strony otaczającą nas wielością religii, z drugiej zaś przyświecającymi nam ideałami uniwersalizmu i tolerancji.
Wobec emocji, jakie budzi niekiedy myśl o możliwym powstaniu w przyszłości nowej globalnej religii, tym bardziej pożyteczne wydaje się podjęcie rzeczowej refleksji nad przeszłością tej idei. Nie jest ona bowiem niczym nowym, a dokładniejsze pochylenie się nad dziejami kultury i myśli Zachodu pozwala stwierdzić, że ma już za sobą długą historię.
Co więcej, stanowi ona niezwykle istotne zagadnienie z zakresu historii idei, powiązane z innymi dziedzinami: literaturą, religioznawstwem, filozofią religii, politologią, prawem czy zachodnim ezoteryzmem. Historia idei bada bowiem idee wyrażające się w całości zjawisk i dziedzin kultury: bada ich genezę i rozwój, starając się uchwycić, jak przejawiały się i istniały w różnych kontekstach kulturowych i społecznych. Takie ujęcie problemu wymaga rzecz jasna refleksji interdyscyplinarnej. Także i nasze rozważania sytuować się będą na przecięciu różnych dziedzin nauki, wiedzy i kultury, szczególne miejsce przypadnie jednak związkom historii idei z literaturą.
Publikacja jest wyjątkowa pod wieloma względami:
Oryginalna tematyka – porusza wyjątkowo interesujący temat, jakim jest idea religii uniwersalnej w kontekście XIX-wiecznej literatury francuskiej, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla badaczy, jak i szerokiego grona czytelników zainteresowanych historią idei religijnych.
Głęboka analiza literatury francuskiej – Autor przybliża mało znane obecnie we Francji i Polsce pisma takich myślicieli jak Madame de Staël, Ballanche, Leroux, czy Quinet, przez co przywraca je do współczesnego obiegu naukowego, oferując szczegółową analizę i historyczny kontekst ich koncepcji.
Aktualność zagadnień – Książka odnosi się także do współczesnych debat postsekularnych, które kwestionują proces sekularyzacji i dostrzegają wartość tradycji religijnych we współczesnej kulturze. Dzięki temu praca inspiruje do dalszej dyskusji nad rolą religii w dzisiejszym świecie.
Uniwersalny wymiar problemu – dr Tomasz Szymański stawia kluczowe pytania o rolę religii uniwersalnej, co pozwala na refleksję nad różnymi modelami religijnymi oraz ich wpływem na współczesną kulturę Zachodu. To czyni książkę wartościową zarówno dla historyków, filozofów, jak i osób zainteresowanych przyszłością religii.
Spis treści:
Ta wyjątkowa książka nagrodzona w Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego jest już dostępna w sprzedaży! Zapraszamy!
Zamów na naszej stronie: W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei i jej wybrane postacie w dziewiętnastowiecznej literaturze francuskiej | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Tomasz Szymański — romanista i filozof, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę francuską (zwłaszcza XIX wieku) oraz problematykę filozoficzną (hermeneutyka, filozofia jako sposób życia) i religijną (historia idei religijnych i duchowości, zachodni ezoteryzm, myśl postsekularna). Jest autorem licznych publikacji, w tym książki La morale des choses. La théorie des correspondances dans l’œuvre de Charles Baudelaire (2019).
PowrótZ przyjemnością informujemy, że książka "Błękitny fin de siècle" Justyny Bajdy otrzymała wyróżnienie za walory edytorskie w konkursie Gaudeamus 2024, organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych
25/10/2024 Zobacz więcejJuż niebawem ukaże się pierwszy taki innowacyjny podręcznik na temat komunikacji! Skierowany nie tylko do młodych księży, ale wszystkich osób pracujących w zawodach pomocowych. Agnieszka Janiak stworzyła pionierski podręcznik z praktycznymi ćwiczeniami i poradami.
09/10/2024 Zobacz więcejPoszukujemy do współpracy osoby na stanowisko: Redaktor_ka Techniczny_a. Na zgłoszenia czekamy do 31.10.2024.
09/10/2024 Zobacz więcej