Złota Seria Uniwersytetu Wrocławskiego to wyjątkowy konkurs na publikację książki, organizowany od 2007 roku pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydanie w tej serii jest zaszczytnym wyróżnieniem dla wybitnego i oryginalnego dzieła naukowego.
Co mamy na myśli, gdy mówimy o religii uniwersalnej? Dzisiaj, gdy pluralizm religijny jest na porządku dziennym jako nieodłączny element demokratycznego świata Zachodu, pytanie o religię uniwersalną nasuwa się w sposób niejako naturalny. Jej perspektywa pojawia się niechybnie na naszym horyzoncie kulturowym, wyznaczonym z jednej strony otaczającą nas wielością religii, z drugiej zaś przyświecającymi nam ideałami uniwersalizmu i tolerancji.
Wobec emocji, jakie budzi niekiedy myśl o możliwym powstaniu w przyszłości nowej globalnej religii, tym bardziej pożyteczne wydaje się podjęcie rzeczowej refleksji nad przeszłością tej idei. Nie jest ona bowiem niczym nowym, a dokładniejsze pochylenie się nad dziejami kultury i myśli Zachodu pozwala stwierdzić, że ma już za sobą długą historię.
Co więcej, stanowi ona niezwykle istotne zagadnienie z zakresu historii idei, powiązane z innymi dziedzinami: literaturą, religioznawstwem, filozofią religii, politologią, prawem czy zachodnim ezoteryzmem. Historia idei bada bowiem idee wyrażające się w całości zjawisk i dziedzin kultury: bada ich genezę i rozwój, starając się uchwycić, jak przejawiały się i istniały w różnych kontekstach kulturowych i społecznych. Takie ujęcie problemu wymaga rzecz jasna refleksji interdyscyplinarnej. Także i nasze rozważania sytuować się będą na przecięciu różnych dziedzin nauki, wiedzy i kultury, szczególne miejsce przypadnie jednak związkom historii idei z literaturą.
Publikacja jest wyjątkowa pod wieloma względami:
Oryginalna tematyka – porusza wyjątkowo interesujący temat, jakim jest idea religii uniwersalnej w kontekście XIX-wiecznej literatury francuskiej, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla badaczy, jak i szerokiego grona czytelników zainteresowanych historią idei religijnych.
Głęboka analiza literatury francuskiej – Autor przybliża mało znane obecnie we Francji i Polsce pisma takich myślicieli jak Madame de Staël, Ballanche, Leroux, czy Quinet, przez co przywraca je do współczesnego obiegu naukowego, oferując szczegółową analizę i historyczny kontekst ich koncepcji.
Aktualność zagadnień – Książka odnosi się także do współczesnych debat postsekularnych, które kwestionują proces sekularyzacji i dostrzegają wartość tradycji religijnych we współczesnej kulturze. Dzięki temu praca inspiruje do dalszej dyskusji nad rolą religii w dzisiejszym świecie.
Uniwersalny wymiar problemu – dr Tomasz Szymański stawia kluczowe pytania o rolę religii uniwersalnej, co pozwala na refleksję nad różnymi modelami religijnymi oraz ich wpływem na współczesną kulturę Zachodu. To czyni książkę wartościową zarówno dla historyków, filozofów, jak i osób zainteresowanych przyszłością religii.
Spis treści:
Ta wyjątkowa książka nagrodzona w Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego jest już dostępna w sprzedaży! Zapraszamy!
Zamów na naszej stronie: W poszukiwaniu religii uniwersalnej. Zarys historii pewnej idei i jej wybrane postacie w dziewiętnastowiecznej literaturze francuskiej | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Tomasz Szymański — romanista i filozof, doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę francuską (zwłaszcza XIX wieku) oraz problematykę filozoficzną (hermeneutyka, filozofia jako sposób życia) i religijną (historia idei religijnych i duchowości, zachodni ezoteryzm, myśl postsekularna). Jest autorem licznych publikacji, w tym książki La morale des choses. La théorie des correspondances dans l’œuvre de Charles Baudelaire (2019).
Powrót"Kulturoznawcza teoria kultury Stanisława Pietraszki a socjologia" w wyjątkowy sposób prezentuje i analizuje myśl teoretyczną Stanisława Pietraszki, jednego z najwybitniejszych w Polsce teoretyków kultury. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć fundamenty współczesnego kulturoznawstwa i inspirujące idee stojące za jego narodzinami.
23/01/2025 Zobacz więcejTestamenty szlacheckie z ziemi chełmskiej- to tajemnice XVII-wiecznej szlachty, dokumenty pełne osobistych wyznań, rodzinnych dramatów i historii z pogranicza wojen i epidemii.
21/01/2025 Zobacz więcejPolecamy pierwszy taki innowacyjny podręcznik na temat komunikacji! Skierowany nie tylko do młodych księży, ale wszystkich osób pracujących w zawodach pomocowych. Agnieszka Janiak stworzyła pionierskie kompendium wiedzy z praktycznymi ćwiczeniami i poradami.
08/01/2025 Zobacz więcej