0 0,00 

Pierwsza książka nowej serii o nazwie Romantyzm Krajowy. Studia i Interpretacje już dostępna!

28/08/2024
Pierwsza książka nowej serii o nazwie Romantyzm Krajowy. Studia i Interpretacje już dostępna!

Na naszej stronie można już kupić książkę z nowej serii: Romantyzm Krajowy. Studia i Interpretacje. „Romantyzm rozdwojony? Pytania nierozstrzygnięte” pod redakcją Małgorzaty Łoboz oraz Olgi Taranek-Wolańskiej. Celem tego cyklu jest przełamywanie stereotypowych analiz i oceny „wyczerpanej” rzekomo tradycji romantyzmu. Publikowane artykuły uzupełniają dotychczasowe ustalenia dotyczące romantycznego paradygmatu i prowokują do podjęcia na nowo dyskursu na jego temat.

Mogłoby się wydawać, że o romantyzmie i tradycji romantycznej w polskiej literaturze powiedziano już wszystko. Ale obok romantyzmu europejskiego i wpisanego weń polskiego romantyzmu emigracyjnego, reprezentowanego przez Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida, istnieje także traktowany niesłusznie gorzej, czasem wręcz zapominany, romantyzm krajowy obejmujący twórczość poetycką i dramatyczną powstałą w podzielonej po zaborach Polsce.

Wincenty Pol, Władysław Syrokomla, Seweryn Goszczyński, Józef Ignacy Kraszewski, a także Aleksander Fredro wnieśli w polską literaturę wkład wcale nie mniejszy i równie ważny, co twórcy emigracyjni. Różniło ich, że pierwsi byli tam”(na emigracji) i „tu” (w polskiej historii, tradycji i podzielonym kraju), drudzy „tu” i „tam”. Ale także oni- jak choćby Wincenty Pol, ikona romantyków krajowych- odwoływali się do najważniejszych nurtów epoki: filozoficznych, estetycznych i artystycznych. Jak najdalej od zaściankowości i epigonizmu. To także dzięki ich utworom europejski ferment ideowy trafiał nad Wisłę i nad Niemen.

Rozdwojenie polskiego romantyzmu jest niezaprzeczalnym faktem. W sejmowym uzasadnieniu uchwały ustanawiającej Rok Romantyzmu Polskiego podkreślono, że Mickiewicz, Słowacki, Krasiński, Norwid i Chopin byli artystami zarówno polskimi, jak i światowymi. Z kolei bez dorobku takich twórców jak Fredro, Goszczyński, Pol i Kraszewski „nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy”.

Zachętą do przeczytania najnowszego opracowania niech będą również słowa z recenzji dr hab. Leszka Zwierzyńskiego:


„[…] monografia rozszerza obraz romantyzmu w sferze teorii: intertekstualne związki ukazane są nie tylko jako twórcze nadbudowywanie sensów poezji Romanowskiego na motywach wcześniejszej poezji Słowackiego i Mickiewicza, lecz także w postaci związków, jakie tworzy poezja Pola z późniejszą prozą Conrada. Teoretyczne poszerzanie odbywa się także w innych kierunkach: reinterpretacji wizerunku poezji romantycznej w modelu poezji brulionowej i oralnej, a także w wizerunku muzeum biograficznego Pola jako swoistej formy żywej biografii twórcy […]. Duże bogactwo i różnorodność sprawiają, że książka ma szansę w istotny sposób włączyć się w dyskusję o kształcie poezji romantycznej.”

To niezwykle ważna i interesująca książka, która nie tylko zawiera wiele ciekawych i twórczych artykułów o poezji romantycznej, ale również dokonuje rewizji obrazu polskiego romantyzmu. Przywraca właściwe proporcje między romantyzmem krajowym a emigracyjnym, ukazując bardziej złożony obraz całości, który wykracza poza utrwalone schematy, ujawniając liczne wewnętrzne powiązania między obydwoma nurtami.

Najnowszą publikację można już u nas kupić: Romantyzm Krajowy. Studia i Interpretacje I Romantyzm rozdwojony? Pytania nierozstrzygnięte | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)

Zamów swój egzemplarz już teraz i odkryj nowe oblicze romantyzmu!

Odbiór książki to zawsze najmilsza część procesu wydawniczego, co ilustrują poniższe zdjęcia, wykonane podczas wizyty prof. Łoboz w siedzibie naszego Wydawnictwa.

Powrót

Przeczytaj również