0 0,00 

Niezwykła premiera książki „Toksofilos. Szkoła łucznictwa w dwóch księgach”

17/06/2024
Niezwykła premiera książki „Toksofilos. Szkoła łucznictwa w dwóch księgach”

16 czerwca, w Lesie Osobowickim we Wrocławiu, podczas zawodów łuczniczych odbywających się w ramach III Memoriału Piotra Goneta odbyła się premiera pierwszego polskiego przekładu XVI-wiecznego dzieła Toxophilus. Na wydarzeniu obecne były przedstawicielki wydawnictwa oraz twórcy przekładu – Michał Surma (pomysłodawca, tłumacz), Katarzyna Byłów (tłumaczka), Andrzej Graniak (rysownik, autor ilustracji). Książkę możecie kupić tutaj:  https://wuwr.eu/produkt/toksofilos-sztuka-lucznictwa/ !

Toksofilos. Szkoła łucznictwa w dwóch księgach
Roger Ascham, przekład: Michał Surma, Katarzyna Byłów

W ręce Czytelników oddajemy pierwszy polski przekład dzieła Toxophilus, XVI-wiecznego traktatu poświęconego łucznictwu i jednocześnie jednego z pierwszych tekstów dydaktycznych napisanych w j. angielskim! Roger Ascham, angielski dworzanin i humanista, stworzył je w czasie, gdy łucznictwo jako rzemiosło wojenne było wypierane przez broń palną. Dzięki Toksofilosowi stało się ono szlachetnym sportem, popularnym najpierw wśród arystokracji, a następnie przenikającym do wszystkich warstw społecznych. W tym samym czasie rozpowszechnione były już opowieści o Robin Hoodzie z Sherwood!

Toksofilos uczy jak trafiać do celu: jak poprawnie dobrać i użytkować sprzęt łuczniczy oraz jak panować nad swoim ciałem i umysłem, aby być skutecznym. To podsumowanie wiedzy praktycznej na temat łucznictwa tradycyjnego, a także doskonałe źródło wiedzy o wychowaniu i moralności. Niniejszy przekład stworzony został przez łuczników dla łuczników – młodych adeptów, zawodowych sportowców i pasjonatów oraz seniorów z zamiłowaniem do tego wytwornego sportu. Lecz nie tylko – to książka dla wszystkich tych, którzy chcieliby odkryć, jak na przykładzie łuku komentować można galopujące czasy i obyczaje renesansowej Europy.

Polskie wydanie tłumaczone przez dr. hab. Michała Surmę i dr Katarzynę Byłów dedykowane jest pamięci Piotra Goneta – wybitnego łucznika i społecznika, twórcy Wrocławskiego Centrum Łucznictwa Tradycyjnego. Praktyczne wskazówki Aschama zostały wzbogacone o współczesne ilustracje autorstwa Andrzeja Graniaka. Treść opatrzona jest niezbędnymi przypisami oraz objaśnieniami i w XXI wieku wciąż pozostaje jednym z najbardziej ciekawych podręczników łucznictwa.

Książka pod patronatem największego sklepu łuczniczego: sklepluczniczy.pl  oraz pracowni rzemieślniczo-łuczniczej: W Czarnym Lesie

Powrót

Przeczytaj również