Z przyjemnością prezentujemy najnowszą publikację „Między Śląskiem a Italią. Studia z historii sztuki poświęcone pamięci Arkadiusza Wojtyły” pod redakcją Małgorzaty Wyrzykowskiej i Andrzeja Kozieły.
Z recenzji dr hab. Bożeny Grzegorczyk:
„Należy podkreślić, że jest to szczególnego rodzaju publikacja, zadedykowano ją bowiem zmarłemu niespodziewanie, w maju 2021 roku, dr Arkadiuszowi Wojtyle, związanemu od lat – najpierw jako student, a następnie pracownik – z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Postać niezwykle barwna, fascynująca, o rozległych horyzontach zarówno badawczych, jak i ogólnie humanistycznych. Doktor Wojtyła, pomimo młodego wieku, dał się poznać również na szerszym forum akademickim, zwłaszcza jako społecznik i bardzo dobry organizator i to nie tylko w Polsce, ale także na uniwersytecie w Genui.”
Tom Między Śląskiem a Italią zawiera studia z historii sztuki nowożytnej polskich i włoskich autorów poświęcone pamięci Arkadiusza Wojtyły (1978–2021), wrocławskiego historyka sztuki i badacza, który swoje naukowe zainteresowania poświęcił barokowi, a szczególnie sztuce sakralnej tej epoki. Zakochał się od pierwszego wejrzenia w sztuce włoskiej, tropiąc jej ślady i związki między Śląskiem a Italią.
Zebrane w tomie teksty przyjaciół, współpracowników i badaczy podążających tą samą co Arkadiusz Wojtyła drogą dotyczą sztuki doby baroku w Europie w różnych jej przejawach. Są wśród nich artykuły omawiające malarskie wizualizacje miłości w dziełach artystów od Correggia do Luki Cambiaso, teksty poświęcone problematyce funeralnej — pogrzebowej ikonografii, emblematom i sarkofagom oraz prace opisujące piękno barokowych dzieł w dawnym kompleksie jezuickim we Wrocławiu (obecnie Uniwersytecie Wrocławskim), z ich najdoskonalszą egzemplifikacją — Aulą Leopoldyńską, a także prezentujące wyniki badań nad wystrojem kościołów w Legnickim Polu, Jaworze i Żaganiu oraz wnikające w tajniki mecenatu, bez którego trudno byłoby zaistnieć ówczesnym artystom. Swoistą puentą tych artykułów mogą być rozważania na temat wpływów włoskiego baroku na współczesną sztukę sakralną.
Księga zawiera ponadto kompletną bibliografię prac Arkadiusza Wojtyły, pokazującą ogrom i zakres jego zainteresowań, oraz ponad 150 ilustracji. Ujawniają one nieprzemijającą urodę barokowych wnętrz, fresków i aranżacji, dzięki czemu pozwalają lepiej zrozumieć fascynację tą sztuką badacza, który odszedł zbyt wcześnie, by dokończyć dzieło swojego życia — rozprawę poświęconą sklepieniom niebieskim w katolickich kościołach i kaplicach na Śląsku i w hrabstwie kłodzkim od czwartego ćwierćwiecza XVII po XVIII wiek. Miała nosić biblijny tytuł Świątynia Boga w niebie się otwarła, który przyświecał badaniom Arkadiusza Wojtyły i wielu pracom zawartym w niniejszym tomie.
Potwierdzeniem wartości i znakomitości tego opracowania niech będą słowa z innej recenzji:
„(…) zaprezentowany tom nie tylko upamiętnia Kol. Wojtyłę i Jego wkład w dzieje wrocławskich badań nad kulturą baroku w lokalnym i ponadregionalnym kontekście. Obecna Księga pamiątkowa, poprzez publikację nowych odkryć i interpretacji, także dotyczących kanonicznych już przecież dziel śląskiego (i nie tylko śląskiego) baroku, oraz przedstawienie nieznanych dotychczas dzieł i atrybucji, pokazuje, iż kultura pamięci ma charakter dynamiczny.
Academia to społeczność, w której owa dynamika zaznacza się w całej szczególności: właśnie niedokończone dzieło badacza – w przypadku Kol. Wojtyły habilitacja na iście monumentalny temat Iluzjonistycznych fresków na sklepieniach śląskich i kłodzkich kościołów barokowych – ze względu na swój
wciąż otwarty potencjał, w widoczny sposób ujawnia swoje integralne powiązanie z teraźniejszością prowadzonych badań, ogniskując wobec siebie uwagę i tworząc pole dla dalszych inspiracji.”
Powyższy fragment za recenzją: dr. hab. Mateusza Kapustki
PowrótOgłaszamy nabór na stanowisko: księgarz / księgarka. Na zgłoszenia czekamy do 24.05.2025 r.
24/04/2025 Zobacz więcejPoznaj średniowieczną muzykę od kuchni – jak uczono, zapamiętywano i grano bez nut! "Musica i memoria w środkowoeuropejskich traktatach muzycznych pierwszej połowy XV wieku" Ryszarda Lubienieckiego to opowieść o traktatach, które mówiły więcej niż słowa, o sekretnych diagramach i pieśniach mnemotechnicznych.
07/04/2025 Zobacz więcejOdkryj moc pedagogii pozytywnej! "Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej" to niezwykły zbiór doświadczeń edukatorów, którzy udowadniają, że można uczyć z sercem, budować relacje oparte na szacunku i rozwijać potencjał dzieci poprzez pasję i twórczość. To lektura, która odmienia spojrzenie na edukację!
21/03/2025 Zobacz więcej