Często dopytywaliście o przewodnik po lwowskich archiwach żydowskich, a zainteresowanie wydaną w 2023 roku publikacją wzrosło, gdy otrzymała ona nagrodę Association of Jewish Libraries w kategorii „The Best Judaica Reference book in 2023”! Informujemy, że dodruk „Jewish Documentary Sources in Lviv Archives: a Guide” w opracowaniu i pod redakcją Alexandra Ivanova i Davida E. Fishmana jest ponownie dostępny w sprzedaży – spieszcie się – część dodruku od razu trafiła do polskich i zagranicznych księgarni.
Lwów (znany również jako Lemberg i L’vov) był domem jednej z najstarszych i najbardziej znanych społeczności żydowskich w Europie Wschodniej. Przewodnik zawiera wyczerpujące opisy 235 zbiorów archiwalnych związanych z historią i kulturą żydowską, które znajdują się w lwowskich archiwach, bibliotekach i muzeach. Większość z tych bogatych materiałów nie była znana specjalistom w dziedzinie judaistyki i nie została zbadana ani wykorzystana w badaniach. Zbiory archiwalne, które zostały opisane w przewodniku, dotyczą szerokiego przedziału czasowego – od połowy XIV wieku do początku XXI wieku.
Rzucają one światło na doświadczenia żydowskie we Lwowie, otaczającym go regionie Galicji, innych regionach Ukrainy, a także w Polsce, na Białorusi, Litwie, Łotwie i w Jugosławii. Przewodnik jest efektem szeroko zakrojonej pracy zespołu badaczy, którzy rozpoczęli swoją pracę przed atakiem Rosji na Ukrainę, a zakończyli ją w trakcie wojny. Niezbędny podręcznik dla osób zainteresowanych historią Żydów i Europy Wschodniej.
O redaktorach:
Aleksander Iwanow jest historykiem, archiwistą i krytykiem sztuki. W latach 2005–2022 był pracownikiem naukowym w Międzywydziałowym Centrum „Petersburskie Judaica” oraz starszym wykładowcą na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Europejskiego w Sankt Petersburgu. Od 2007 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma „Jewish Archival Survey”. Wśród jego publikacji znajduje się seria przewodników Żydowskie źródła dokumentalne w Archiwach Sankt Petersburga. Vol. 1–4 (Sankt Petersburg: Wydawnictwo „MIR”, 2011, 2013, 2015, 2018) oraz artykuły dotyczące historii żydowskiej filantropii i kultury wizualnej. W 2014 roku otrzymał doroczną Nagrodę im. Eugene’a Weinera za osiągnięcia w dziedzinie studiów rosyjsko-żydowskich. Mieszka w Dortmundzie w Niemczech.
David E. Fishman jest profesorem historii w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Ameryce, dyrektorem Żydowskiego Przeglądu Archiwalnego na Ukrainie. Jego książka „The Book Smugglers” zdobyła National Jewish Book Award w kategorii Holokaust i została przetłumaczona na osiem języków. Żydowski Przegląd Archiwalny, współfinansowany przez JTSA i Służbę Archiwalną Ukrainy, opublikował trzy poprzednie przewodniki po żydowskich źródłach dokumentalnych: w Kijowie, Odessie i na Wołyniu.
Stowarzyszenie Bibliotek Żydowskich (AJL) – międzynarodowa organizacja wspierająca dostęp do informacji i badań dotyczących wszystkiego, co żydowskie corocznie przyznaje nagrody wybitnym dziełom z zakresu judaizmu i bibliografii. Autorzy „Jewish Documentary Sources in Lviv Archives: a Guide” zostali uhonorowani podczas tegorocznej konferencji w San Diego!
Poniżej lista innych nagrodzonych publikacji: https://jewishlibraries.org/reference-award/
PowrótPoszukujemy do współpracy osoby na stanowisko: Redaktor_ka Techniczny_a. Na zgłoszenia czekamy do 31.10.2024.
09/10/2024 Zobacz więcejUniwersytet Wrocławski ogłosił konkurs na stanowisko Pełnomocnika finansowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego. Na aplikacje czekamy do 2 listopada 2024!
04/10/2024 Zobacz więcejPowstanie publikacja po konferencji "Powojnie. Sztuka i architektura" w Muzeum Architektury, którą będziemy mieli okazję tworzyć! Wydarzenie zrzesza badaczy z różnych krajów, którzy podejmują wciąż aktualny temat miejsca oraz roli sztuki i architektury w rzeczywistościach powojennych.
01/10/2024 Zobacz więcej