0 0,00 

Innowacyjna książka o komunikacji dla duchownych: Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych

08/01/2025
Innowacyjna książka o komunikacji dla duchownych: Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych

W listopadzie nakładem naszego Wydawnictwa ukazała się książka „Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych”, stworzona przez dr Agnieszkę Janiak, która jest kulturoznawcą, filologiem i adiunktem na Wydziale Studiów Stosowanych Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW. W Polsce prowadzi szkolenia i warsztaty komunikacyjne dla księży i zakonników, lekarzy, pielęgniarek oraz pracowników socjalnych- odnosi się do tematu biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie i praktykę.

„Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych” to jedyny taki w Polsce, innowacyjny podręcznik na temat komunikacji, skierowany głównie do duchownych, ale również innych osób w zawodach pomocowych. Każdemu nazwanemu i opisanemu problemowi komunikacyjnemu towarzyszą autorskie propozycje rozwiązań w postaci ćwiczeń i konkretnych działań.

Publikacja polecana każdemu duchownemu szukającemu mądrego wsparcia w swojej misji. Pisana z wielkim wyczuciem i doświadczeniem, tworzona w porozumieniu z duchownymi i dla duchownych.   Autorka z niezwykłą wrażliwością i troską zwraca uwagę na obszary, które w codziennych kontaktach duchownych z wiernymi oraz w relacjach między samymi kapłanami często pozostają zaniedbane lub pomijane. Skupia się na elementach, które są kluczowe dla budowania zdrowej i autentycznej komunikacji, a które bywają źródłem wielu nieporozumień i konfliktów. Duchowni, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, także zmagają się ze stresem, samotnością, poczuciem braku sensu wykonywanej posługi, a w konsekwencji wypaleniem zawodowym. Bycie młodym księdzem w Polsce na początku XXI wieku jest wyzwaniem szczególnie trudnym, bo uwikłanym w relacje z często nieprzychylnym otoczeniem.

Publikacja od początku wzbudza niezwykłe zainteresowanie mediów, nie tylko katolickich, i jest szeroko komentowana w różnych środowiskach. Ukazało się już kilka artykułów na ten temat, zachęcamy do lektury. A w przygotowaniu są kolejne materiały, szykują się również kolejne wywiady i audycje radiowe z dr Agnieszką Janiak.

1. Przewodnik Katolicki nr 50/2024, artykuł Szymona Bojdo „Ksiądz w kontakcie”

W materiale postawione jest kluczowe pytanie o to, jacy są współcześni księża „w kontakcie”. Nie da się ukryć, że w dzisiejszym świecie podczas swojej posługi duchowni mierzą się z licznymi wyzwaniami komunikacyjnymi- nie chodzi tylko o głoszenie kazań, ale także słuchanie, budowanie więzi i otwartość na potrzeby drugiego człowieka.

I wiemy, że księża mają sporo do nadrobienia w kwestii komunikacji z laikatem. Jednak „lektura książki dr Janiak uświadamia WSPÓLNĄ odpowiedzialność za kształt tych relacji. To, że żyjemy w czasach kryzysu relacji międzyludzkich i że realne więzi zastąpiliśmy powierzchownymi kontaktami, jest oczywistością. […] Coraz częściej my, świeccy, przyjmujemy postawę surowych recenzentów, nie mówiąc o tym, że część z nas jakby tylko czekała na kolejne potknięcia księży w komunikacji.” Świeccy także mają wiele do nadrobienia w komunikacji między sobą i księżmi.

Artykuł dostępny jest na stronie: https://www.przewodnik-katolicki.pl/…/Ksiadz-w-kontakcie

2. Gość Niedzielny, Maciej Rajfur „Ważna książka dla młodych kapłanów”

Motywacją do powstania książki była pewna luka.

Chciałam wzbogacić o aspekty komunikacyjne obszerną literaturę przedmiotu, która dotyczy formacji duchowej i osobowej księży. Nigdzie tego w wymiarze praktycznych ćwiczeń i rozwiązań nie znalazłam jako osoba prowadząca warsztaty z księżmi i klerykami. A oni sami zgłaszali mi taką potrzebę. Dla mnie to oczywiste, że akurat w odniesieniu do księży aspekty komunikacyjne odgrywają kluczową rolę. Kapłaństwo jest modelem życia z definicji relacyjnym, ksiądz to „człowiek komunii”, jak mówił Jan Paweł II – wyjaśnia A. Janiak.

Artykuł znajdziecie tutaj.

3. Gość Niedzielny, Gość Wrocławski, Maciej Rajfur „Jak mówić, jak słuchać?”

Agnieszka Janiak przyznaje, że różnice pokoleniowe, różnorodność stylów komunikacyjnych oraz zmienność kulturowa stanowią dla młodych księży nie lada wyzwanie. „Ksiądz musi być dziś jednocześnie teologiem, historykiem, filozofem, doradcą duchowym i mentorem” – zauważa autorka. W swojej książce pisze m.in. o konieczności dialogu między młodszymi a starszymi księżmi, aby obie grupy potrafiły się wzajemnie zrozumieć i czerpać ze swoich doświadczeń. Kluczowe jest to, aby młodzi duchowni, pełni entuzjazmu i energii, nie zatracili swojej motywacji w codziennych obowiązkach, a starsi, mimo rutyny, wciąż znajdowali inspirację w swojej posłudze. „To wymiana doświadczeń i wspólne wsparcie mogą zapobiec wypaleniu” – podkreśla autorka.

Całość artykułu do przeczytania na stronie: https://wroclaw.gosc.pl/doc/9085204.Jak-mowic-jak-sluchac

4. DEON.PL, Marta Łysek „Patrzyłam, jak czterdziestoletni ksiądz lgnie do ludzi, by się upewnić, że nie jest zupełnie byle jaki”

Znałam osobiście każdego z tych zaangażowanych, dobrych, oddanych i uformowanych księży. Porzucili kapłaństwo. Przeżyli dramat. Jakoś sobie posklejali życie, jednak mało który jest szczęśliwy. W Kościele pozostała po nich zionąca dziura, bolesny i odczuwalny brak. W życiu mojej rodziny stanowią niezagojoną ranę — jak mogliśmy temu zapobiec? Bo to nasza wspólna odpowiedzialność – pisze Agnieszka Janiak w książce „Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych”.

Całość materiału dostępna pod linkiem: Patrzyłam, jak czterdziestoletni ksiądz lgnie do ludzi, by się upewnić, że nie jest zupełnie „byle jaki”

Można również odsłuchać audycji Radia Rodzina, z Autorką rozmawiał ks. Jerzy Babiak:

W styczniu każdego roku trwa w Polsce tradycja Kościoła katolickiego, tzw. „kolęda”, czyli wizyta duszpasterska. Zwykle rozpoczyna się po świętach Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego. W tym czasie księża odwiedzają domy wiernych, aby wspólnie się pomodlić i udzielić błogosławieństwa rodzinie na cały nadchodzący rok. Jest to okazja do bliższego spotkania kapłanów ze świeckimi, podjęcia dialogu oraz zrozumienia.

„Powinniśmy żyć bliżej siebie, wiedząc doskonale, że funkcjonujemy w zupełnie innych trybach. To różnic nie zatrze, ale pozwoli nam lepiej się zrozumieć. Chodzi o naturalny dialog. Chodzi o budowanie relacji, które będą prowadzić do większego dobra”.

To doskonały prezent dla księży w każdej parafii – podaruj im wsparcie, którego potrzebują, by pełnić swoją misję z pasją i satysfakcją!

Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnychAgnieszki Janiak 

„Młody ksiądz wobec wyzwań komunikacyjnych” dr Agnieszki Janiak to wyjątkowy podręcznik dla młodych kapłanów, który pomaga im radzić sobie z wyzwaniami współczesnego duszpasterstwa. Autorka oferuje praktyczne porady, jak budować relacje z parafianami, unikać konfliktów i skutecznie odnajdywać się w codziennych obowiązkach. Książka uczy nie tylko, jak być lepszym księdzem, ale także szczęśliwym człowiekiem, szczególnie w najtrudniejszych momentach, takich jak wspieranie wiernych w czasie choroby czy żałoby.

Publikacja została objęta Patronatami Gość Niedzielny, Tygodnik Katolicki Niedziela oraz największego katolickiego serwisu DEON.pl

Powrót

Przeczytaj również