Wśród naszych najnowszych książkowych zapowiedzi znajduje się interdyscyplinarne studium, które łączy historię, prawo i socjologię i przedstawia historię polskiego więziennictwa od odzyskania niepodległości w 1918 roku po współczesne dążenia do resocjalizacji. Składa się z 15 artykułów naukowych poświęconych różnym aspektom funkcjonowania systemu więziennictwa w Polsce.
Więzienia i kara pozbawienia wolności towarzyszą społeczeństwom od starożytności, jednak sposób ich wykonywania zmieniał się z upływem czasu. Polski system penitencjarny przeszedł fundamentalne zmiany po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości po zaborach. 7 i 8 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dwa dekrety o organizacji więziennictwa w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie określono kompetencje Służby Więziennej, która została poddana rygorom wojskowym, a więzienia trafiły pod zarząd Ministerstwa Sprawiedliwości. Od tego momentu system penitencjarny przeszedł długą drogę, podlegając zmianom wynikającym z przemian ustrojowych przed i po drugiej wojnie światowej.
Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce to książka, która szczegółowo ukazuje tę transformację. Autorzy analizują zmiany w przepisach prawa oraz ideologiczne przekształcenia, które wpływały na funkcjonowanie instytucji penitencjarnych. Opisują stosowany pierwotnie, tradycyjny model izolacyjno-represyjny oraz rosnącą stopniowo rolę resocjalizacji.
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, łączącemu historię, prawo i socjologię, powstało studium, które kompleksowo omawia problematykę więziennictwa i wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce w XX wieku. Jest ono także próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o przyszłość polskiego więziennictwa, dążącego do równowagi między karą a resocjalizacją.
Jak dowiadujemy się z recenzji, jest to udany zbiór, przybliżający meandry funkcjonowania więziennictwa na ziemiach polskich w XX wieku. Każdy z tekstów przyczynia się do poszerzenia stanu wiedzy o uwarunkowaniach polityki penitencjarnej w omawianym okresie oraz czynnikach wpływających na jej formułę. Od prezentacji warunków architektoniczno-urbanistycznych do praktycznego funkcjonowania systemu więziennictwa w okresie II wojny światowej i w latach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Z recenzji prof. dr. hab. Piotra Mickiewicza, Uniwersytet Gdański
Jako zachętę do sięgnięcia po tę publikację przywołujemy fragmenty z artykułu Aleksandry Kuligowskiej i Arkadiusza Klimowicza, znajdującego się w książce. Przedstawiono w nim, przy zastosowaniu nowych metod wypracowanych przez historyków i archeologów, analizę i opracowanie materiału źródłowego definiowanego jako carceralia. Składają się nań inskrypcje więzienne pozostawione przez więźniów w zajmowanych przez nich celach i wykonane w różnym materiale.
Znacznie bardziej zajmującym rodzajem carceraliów zidentyfikowanych w tej samej celi (nr 5) były napisy uwzględniające pełne dane osobowe aresztanta, który nie wahał się również przedstawić w formie graficznej powodu swojego zatrzymania (ryc. 23). Połączenie rysunku pistoletu (długość rysunku: 14 cm) i napisu: „to mnie zgubiło” (długość napisu: 40 cm) w pierwszym wersie oraz danych osobowych „Balasiński EZ” (długość napisu: 23 cm) w drugim jest jedynym przykładem połączenia ikonograficznego przedstawienia oraz tekstu w odniesieniu do omawianego aresztu śledczego. Całość inskrypcji jest bardzo wyraźna dzięki zachowaniu
proporcji i regularnemu rozstawieniu liter zapisanych kapitałą.
Spośród szeregu inskrypcji na szczególną uwagę zasługuje jeden napis zarejestrowany w górnej partii ściany (…). Stan zachowania przytaczanego przykładu unaocznia zabiegi, których
dokonywano w celu jego zniszczenia. Być może powodem opisywanych działań była treść, którą udało się odczytać pomimo znacznej destrukcji.
Jak wspomniano wyżej, sens całej inskrypcji mógł wzbudzać niepokój służb więziennych, co przyczyniło się do decyzji o próbie jego zniszczenia.
(fragment tekstu Aleksandry Kuligowskiej i Arkadiusza Klimowicza Carceralia z okresu stalinowskiego
Ewidencjonowanie obiektów i problemy metodyczne związane z ich badaniem na przykładzie aresztów śledczych UB i MO w Poznaniu)
O AUTORACH:
Grzegorz Strauchold — profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Zatrudniony w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, kierownik Zakładu Historii Najnowszej oraz kierownik Pracowni Atlasu Historycznego. Autor około pięciuset publikacji. Zainteresowania naukowe: historia XX wieku, w szczególności dzieje Ziem Zachodnich i Północnych Polski, kartografia i geografia historyczna. Manager nauki.
Jerzy Piotr Korczak — emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Wyższej Szkoły Bankowej Uniwersytet Merito we Wrocławiu, prawnik. Autor ponad 350 publikacji naukowych, ekspert w dziedzinie prawa administracyjnego, w tym samorządowego prawa ustrojowego, doradca Rady Miejskiej Wrocławia w latach 1996–2010 i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w latach 2006–2023, promotor trzech doktorów nauk prawnych, ponad trzystu magistrów i licencjatów administracji na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr.
Rafał Nowakowski — doktor nauk humanistycznych, historyk i politolog. Od ponad dekady wykładowca na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu. Promotor ponad stu licencjatów, autor około stu publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących funkcjonowania administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem samorządu terytorialnego. Od piętnastu lat związany z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
Bartłomiej Perlak — doktor nauk humanistycznych, historyk, autor kilkudziesięciu publikacji naukowych. W badaniach koncentruje się na historii Śląska po 1945 roku, w tym na historii sportu, przemysłu i więziennictwa. Autor monografii Ośrodek Sportu i Rekreacji w życiu sportowo-kulturalnym Dzierżoniowa na przełomie XX i XXI wieku (2010) oraz Internowani w ośrodkach odosobnienia podległych Okręgowemu Zarządowi Zakładów Karnych we Wrocławiu w okresie stanu wojennego (1981–1982) (na podstawie pracy doktorskiej pod tym samym tytułem, 2017). Od 2007 roku pracuje w Areszcie Śledczym w Świdnicy, aktualnie jako zastępca dyrektora. Wykłada na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu i w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Spis treści do pobrania tutaj.
PowrótJak skorzystać z funduszu rektorskiego na monografie naukowe? W roku ewaluacji to szczególnie ważne! Złóż wniosek jak najszybciej i wydaj książkę w WUWr dzięki wsparciu Uniwersytetu Wrocławskiego.
16/03/2025 Zobacz więcejKsiążka odsłania mało znany etap twórczości Jerzego Grotowskiego, ukazując jego wizjonerskie parateatralne eksperymenty poza sceną. Autor za pomocą obrazów i metafor tworzy opowieść o sztuce i poszukiwaniu autentyczności.
14/03/2025 Zobacz więcejCzy Śląsk był kiedyś krainą wina? Dagmara Adamska udowadnia, że tak! W swojej książce "Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku" odkrywa przed czytelnikiem świat średniowiecznych winnic, winogrodników i dawnej kultury stołu.
13/03/2025 Zobacz więcej